Rješenje problema pasa na ulicama u registraciji kućnih ljubimaca

Rješenje problema pasa na ulicama u registraciji kućnih ljubimaca

Neformalna grupa građana danas je u Sarajevu upozorila na problem neprovođenja Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja BiH, koji je usvojen 2009. godine. U obraćanju medijima kazali su da je to ”poligon za pranje i krađu budžetskog novca”.

Uime neformalne grupe, Dalida Kozlić, pravnica, kazala je da je Zakon jasno definirao rješenje napuštenih pasa koji se nalaze na ulicama, te da je usvojeno i niz podzakonskih akata, ali da nije usvojen pravilnik koji je ključan za rješenje problema, a to je registracija kućnih ljubimaca, pasa i mačaka.

Aktivisti za zaštitu životinja, neformalna grupa građana na konferenciji za medije u Sarajevu kazali su da je registracija rješene i da bi usvajanje tog pravilnika problem svelo na minimum.

– Za problem koji imamo nisu krivi psi, krivi su organi vlasti i to na svim nivoima. Nemamo volju za rješavanjem problema, ali imamo situaciju da se u svakom zakonu u BiH napravi poligon za pranje i krađu budžetskog novca – kazala je Kozlić.

Smatra da je neusvajanje pravilnika o registraciji kućnih ljubimaca namjerna opstrukcija Ureda za veterinarstvo BiH i organa vlasti koji ne vrše pritisak za tu zakonsku obavezu.

Problem koji je izazvalo neprovođenje Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja u BiH je i azil u Prači, smatraju aktivisti, u kojem je umrlo stotine pasa, i ”oprano” mnogo novca.

Kozlić je navela da vlasnik azila fakturiše organima vlasti račune za hranu, veterinarske usluge i druge aktivnosti, a da psi umiru od gladi i bolesti.

Drugi primjer koji je navela je higijenski servis u sklopu preduzeća Lokom d.o.o. Novi Grad za koji smatra da radi nelegalno te da ne posjeduje dozvolu za rad niti ispunjava uvjete propisane pravilnikom koji moraju ispunjavati higijenski servisi.

– Uposlenici hvataju pse na području više općina i ubijaju ih, za to vrijeme se za te pse fakturiše hvatanje pasa, veterinarski pregledi, vakcinacija, čipovanje, sterilizacija, liječenje. Naplaćaju se usluge za mrtve životinje – istakla je Kozlić.

Aktivist iz Tuzle Senad Isaković također je naglasio da je registracija jedino rješenje.

– Da se od cijele BiH napravi azil problem neće biti riješen bez registracije – rekao je Isaković.

Kazao je da nema precizan broj pasa na ulicama, niti u Sarajevu niti u BiH. Istakao je da se pojavljuju podaci od 10.000 do 12.000 pasa u glavnom gradu, ali smatra da je ta cifra nerealna i da su samo nagađanja.

Kritična masa su ženke koje se kote, navodi, a naglasio je da je namjera nečija da se problem ne rješava ili iznesu pravi podaci.

(Fena)

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE