Roditelji moraju pritegnuti kaiš, dati djeci slobodu, ali i odgovornost: Pojedini vaspitavaju “male bogove”

Roditelji moraju pritegnuti kaiš, dati djeci slobodu, ali i odgovornost: Pojedini vaspitavaju “male bogove”

Dojave o mogućim pucnjavama i eksplozijama u školama i bilo kakve objave sličnog sadržaja shvataju se ozbiljno iako su često nesmotrene dječije šale. Ipak, ta djela spadaju u domen krivičnih djela i nisu nimalo bezazlena. Gdje je granica i šta je potrebno uraditi? Iskustva pokazuju da djeca moraju imati granice i da sistem mora imati odgovor.

Tradicionalni odgoj

Policija u Cazinu identifikovala je maloljetnu osobu koja je putem društvene mreže Instagram zaprijetila oružanim napadom. Saznaje se da je riječ o 17-godišnjoj djevojčici. Ona je istražiocima priznala da je poslala poruku, a da je riječ o šali. U dvije sarajevske osnovne škole stigle su dojave o postavljenim bombama. Policija u HNK-u je djelovala preventivno. Iako su se prijetnje pokazale kao lažne, uznemirenost i strah ostaju.

– Mi, roditelji, moramo da nađemo modus da preveniramo i skrenemo pažnju na to da djeca odlaskom u školu moraju poštovati primarno pravila svake škole koja se donesu početkom svake školske godine, odnosno da vratimo taj tradicionalni odgoj kod djece, kako u domovima, tako i u samim školama, kaže Elma Dizdarević iz Vijeća roditelja KS-a.

Nakon slučaja u beogradskoj školi “Vladislav Ribnikar”, policija na ovim prostorima krajnje ozbiljno pristupa i istražuje ovakve i slične poruke koje promovišu ili potiču na nasilje u školskim objektima. Veliki broj škola uveo je u školske objekte i dežurne policajce. Nekada, da bi bili važni u očima vršnjaka, tinejdžeri pribjegavaju krajnostima. S obzirom na to da su društvene mreže postale mjesto bitnosti, najčešće se i koriste za promovisanje nasilja, vrijeđanja. Sankcija uglavnom nema, a moralo bi ih biti, uz sistem koji mora da funkcioniše.

– Postaviti granicu da ćemo djecu vaspitavati tako da imaju odgovornost, obavezu i pored silnih prava koja imaju. Ta odgovornost se, naravno, prvo stiče u porodici i nadovezuje se dalje u školi. Mislim da je temelj svega toga jedna ozbiljno propuštena lekcija roditelja, pretjeranog povlađivanja djeci u smislu vaspitanja i pretjeranog nadodavanja djeci silnih prava koja imaju, smatra sociolog Vladimir Vasić.

Djeca, ali i roditelji, veoma često zloupotrebljavaju prava koja imaju. Sloboda nije anarhija, pravo nije anarhija, smatraju naši sagovornici.

– Ne možemo ići u pravcu da djeca imaju neograničenu slobodu, neograničena prava, a da izostane obaveza. Moramo prosto, narodski rečeno, pritegnuti kaiš djeci, dati im slobodu, ali kontrolisanu slobodu, ističe Vasić.

Dizdarevićka napominje da moraju postojati vrijednosti, poštovanje i odnos kako prema starijima, tako i prema ljudima koji su sigurno dobronamjerni, a to su prosvjetni radnici.

– Roditelji i škola su najvažniji faktor u razvoju djeteta. Zloupotreba društvenih mreža, prijetnje, vrijeđanja, neslane šale moraju imati posljedice, smatra Dizdarević, uz opasku da prijetnje napadom spadaju u krivično djelo.

Mali bogovi

– To se dešava pod pritiskom porodice. Roditelji vrše ogroman pritisak u pravcu nastavnika, učitelja. Pojedini roditelji vaspitavaju male bogove, nedodirljiva bića, vaspitavaju drske, male neodgovorne klince koji prave ozbiljne probleme, ocjenjuje Vasić.

Za sankcije su i sindikalisti u prosvjeti.

– Učenici koji se ne ponašaju po pravilima trebaju imati sankcije, ali sankcija ne treba da bude cilj, nego sredstvo kako da popravimo njihovo ponašanje, smatra Saudin Sivro iz Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH.

Tokom prethodnih godina bilo je više dojava o bombama u školama širom BiH i regiona. Za sve se utvrdilo da su lažne. Uslijedilo je i nekoliko hapšenja, s obzirom na to da je riječ o kaznenom djelu ugrožavanje sigurnosti.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE