Roditelji oprez – Konzumacija energetskih napitaka među mladim u porastu: Štetnost po zdravlje vrlo ozbiljna

Roditelji oprez – Konzumacija energetskih napitaka među mladim u porastu: Štetnost po zdravlje vrlo ozbiljna

Diplomirana inženjerka prehrambene tehnologije i profesorica nutricionizma Suada Karić, govorila je za Source portal.

Sa njom smo razgovarali o energetskim pićima. Konkretno, porastu u konzumaciji među mladim, zatim štetnim posljedicama istih i slično. Naravno, dotakli smo se i energetskog napitka Prime, koji je nedavno stigao i na naše tržište.

Source: Energetska pića su i u našoj zemlji sve popularnija. Koja je neka da kažem “prihvatljiva” količina unosa istih u ljudski organizam?

Karić: U svijetu je tendencija povećavanja potrošnje  vode a istovremeno i potrošnja energetskih pića među adolescentima. Šta nam to govori? Imamo mlade kod kojih raste svijest o zdravlju a s druge strane imamo mlade ljude koji po svaku cijenu žele da zadovolje svoje potrebe bez obzira kakve će to negativne posljedice imati po njihovo zdravlje. Mladi žele trenutno i što brže dobiti energiju i otkloniti umor bez obzira na posljedice. Energetska pića se proizvode za odrasle i njihov sastav ne odgovara mlađem organizmu koji nije razvio toleranciju na sastav energetskih pića. Pored kofeina i šećera sastojak ovih pića je i taurin kojeg su skandinavske zemlje zabranile jer se povezuje sa povišenim tlakom, srčanim bolestima i moždanim udarom. 

Svakako se ne preporučuje svakodnevna konzumacija energetskih pića. Njemački naučnici procijenili su da 1 decilitar energetskog pića obično sadrži 32 miligrama kofeina, što je maksimalno dopušteno na dnevnoj osnovi. Njihova konzumacija prvenstveno zavisi od vrste energetskog pića sadržaja šećera i kofeina jer ta količina jako varira i može biti previsoka. Osim toga zavisi od starosne dobi tako da se ne preporučuje mlađim od 18 godina niti osobama treće životne dobi. I u  srednjoj životnoj dobi preporučene količine variraju prvenstveno zbog veličine tijela ali i zdravstvenog stanja i komorbiditeta. Pri konzumaciji energetskih pića  zamka je u tomu što potiču na unos velikih količina u kratkom vremenu.

Source: Kakve posljedice na ljudski organizam ostavlja česta upotreba takvih napitaka?

Karić:
 Posljedice su vrlo ozbiljne i to na mentalno i fizičko zdravlje. Zbog visokog sadržaja šećera preko 60gr postaju rizik za kardiovaskularna oboljenja i komorbiditete. Posebna pažnja se skreće dijabetičarima, srčanim bolesnicima i pretilim osobama. Ovisno o organizmu može izazvati neželjene nuspojave kao što su obilno znojenje i lupanje srca te pojava tjeskobe i anksioznosti.


Suada Karić

Source: Zaluđenost mladih u regionu ali i u našoj zemlji je izazvalo energetsko piće “Prime”, čija je upotreba u nekim zemljama zabranjena zbog velike doze kofeina u jednoj limenci. Recimo da je jedna limenka “Primea” duplo jača od “Red Bulla” kada govorimo o količini kofeina. Koliko je opasno konzumirati takvo piće za mlade koji nisu punoljetni i da li bi ih uopšte trebali konzumirati?

Karić: Nažalost pojavio se i u BiH i postalo je društveni problem u koji se moraju uključiti svi akteri društvene zajednice, misleći pritom na institucije koje mogu i trebaju zabraniti uvoz i prodaju ovih pića po ugledu na druge evropske države. Više pažnje od strane roditelja i kontrola trošenja džeparca, obrazovne institucije koje trebaju da prate konzumaciju u školama i edukuju učenike o štetnosti za zdravlje. Pitanje da li biste dali adolescentu  5-6 coca-cola ili 2 RB da popiju odjednom? Treba skrenuti pažnju i na aditiv- vještački zaslađivač sa oznakom E955 za koji se vežu kontraverzne tvrdnje o štetnosti po zdravlje a posebno na DM2 i poremećaj mikroflore crijeva koja je odgovorna za zdravlje organizma a posebno imunitet. Preporuka je da se pažljivo čita deklaracija na energetskim pićima.

Source: Na koncu, koje su to štetne posljedice koje kod djece izaziva eventualna konzumacija pića sa ovolikom količinom kofeina?

Karić: Adolescenti, koji najčešće konzumiraju energetskih pića, ne bi smjeli unositi više od 3 mg kofeina dnevno po kilogramu tjelesne težine, kažu iz EFSA-e (Evropskoj agenciji za sigurnost hrane) dok limenka energetskog pića od 500ml sadrži 160 mg kofeina. 

Posljedice koje se mogu javiti kod djece konzumiranjem energetskih pića su
– Česte glavobolje
– Poremećaj sna
– Česte promjene raspoloženja
– Psihološki poremećaj – anksioznost
– Razvijanje psihološkog poremećaja – ovisnost

Treba biti oprezan jer proizvođači pokušavaju predstaviti energetska pića kao zdrava što postižu slikama voća na limenkama poput jabuke, narandže ili manga, dodatkom sintetičkih vitamina koji ovo piće ne čine ni boljim ni zdravijim.

Source

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE