Rok za prilagođavanje od šest mjeseci ističe 13. juna: Za zabranu pušenja nema više “gledanja kroz prste”

Rok za prilagođavanje od šest mjeseci ističe 13. juna: Za zabranu pušenja nema više “gledanja kroz prste”

Kada je 13. decembra prošle godine u Federaciji BiH i zvanično počela primjena Pravilnika o zabrani pušenja u zatvorenim javnim prostorima, uključujući ugostiteljske objekte, radna mjesta i javni prijevoz, ugostitelji su dobili šest mjeseci za prilagođavanje. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

https://10511c96cb906de026695e3c08aea004.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-45/html/container.html

Umjesto kazni, inspektori koji su izlazili na teren, vlasnicima ugostiteljskih objekata koji svoje poslovanje nisu prilagodili u skladu su Pravilnikom su izricali upozorenja.

Ventilacija zraka 

Međutim, od petka, 13. juna, počet će stvarna kontrola zabrane pušenja i naplaćivanje novčanih kazni. Podsjetimo, Pravilnikom je definisano da ugostitelji, čiji su objekti veličine do 50 kvadratnih metara i u kojima se isključivo poslužuje piće, mogu odrediti da li će objekti u potpunosti biti nepušački ili pušački. U slučaju odabira pušačkog tipa objekta za to moraju biti ispunjeni uvjeti poput adekvatne ventilacije zraka, odnosno posebnog sistema za filtriranje.

Ugostitelji čiji su objekti veći od 50 kvadratnih metara, mogu osigurati poseban prostor za pušenje potpuno odvojen od nepušačke zone, s tim da taj prostor ne smije biti manji od 10 kvadrata niti zauzimati više od 20 posto ukupnog prostora ugostiteljskog objekta, a moraju ispunjavati i druge uvjete definisane Pravilnikom.

I, dok je jedan dio ugostitelja u proteklom vremenu bio izložen značajnim finansijskim izdvajanjima, jer su prilagođavali svoje objekte pušačkim i nepušačkim zonama, veći dio njih nije spreman za primjenu Zakona.

Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH, u izjavi za “Dnevni avaz“ kaže da je u cijeloj priči velika olakšica to da je otpočela ljetna sezona.

Dovoljno kapaciteta 

– Svi oni koji se nisu prilagodili, opet imaju vremena da u narednih četiri, pet mjeseci to urade, koliko će, vjerovatno, ljetne bašte raditi. Mišljenja sam da je trebalo napraviti i izuzeća od Zakona u smislu bosanskih kafana i manjih kafića kakvih je nemali broj, naprimjer, na Baščaršiji ili u Starom gradu u Mostaru. Nadalje, smatram da inspekcija nema dovoljno kapaciteta da vrši nadzor, a naša velika zamjerka jeste to što je Zakon donesen samo u Federaciji BiH. Jer, znamo da je Evropska unija preporučila donošenje Zakona u cijeloj BiH, a ne samo jednom entitetu – kaže nam Hadžić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE