Rukometaši BiH izgubili od moćne Švedske u prvoj utakmici Evropskog prvenstva

Rukometaši Bosne i Hercegovine pružili su dobar otpor u porazu protiv aktuelnog prvaka Evrope, ekipe Švedske u 1. kolu grupne faze Evropskog prvenstva rezultatom 20:29 (7:14).

Naša reprezentacija je odlično otvorila utakmicu i sjajnom odbranom izluđivala Šveđane. Odličan na golu bio je naš Benjamin Burić, a na drugoj strani briljirao je iskusni Andreas Palička (Palicka).

Švedska je do prvog gola na ovoj utakmici stigla tek nakon šest minuta igre kada je pogodio Džim Gotfridson (Jim Gottfridsson).

U periodu od 21. do 27. minute uslijedio je pad u igri naše selekcije. BiH je pravila greške u napadu, a sve je kažnjavala Švedska u napadu i napravila seriju od 5:0. Četiri od tih pet golova je dao Hampus Vane (Wanne).

BiH je na odmor otišla sa sedam golova zaostatka. Onda je uslijedilo odlično otvaranje drugog dijela i serija od 3:0. Igrali su bh. rukometaši dobro u nastavku na obje strane, istopili prednost Švedske, ali onda je uslijedio pad koncentracije, a Šveđani su nam napravili seriju od 6:0 i prvi put poveli sa deset razlike (28:18).

Najefikasniji u bh. timu bio je Adin Faljić sa četiri gola, a po tri su dodali Marko Panić i Mirko Herceg, a po dva Marko Davidović i Vladan Đurđević. Benjamin Burić je imao osam intervencija. Admir Ahmetašević je u finišu meča odbranio sedmerac Vaneu.

Na drugoj strani istakao se Hampus Vane (Wanne) sa deset golova. Pet je dodao Lukas Sandel (Sandell), a četiri Gotfridson. Odličan je na golu bio Andreas Palička sa 14 odbrana, dok je Tobijas Tulin (Thulin) dodao jednu kada je odbranio sedmerac Paniću.