Sa kakvim ekonomskim posljedicama se BiH može suočiti zbog rata u Ukrajini?

Sa kakvim ekonomskim posljedicama se BiH može suočiti zbog rata u Ukrajini?

S kakvim se ekonomskim posljedicama Bosna i Hercegovina može suočiti zbog rata u Ukrajini, pojasnio je za N1 ekonomista Igor Gavran. Kako je istaknuo, neposredni strah od žitarica ne bi trebao postojati, ali može doći do rasta cijena zbog globalne manje dostupnosti ako se poremete globalni tokovi.

“I Rusija i Ukrajina igraju značaju ulogu, prije svega kad je riječ o žitaricama, oni su veliki izvoznici, međutim, BiH se ne snadbijeva sa tih tržišta direktno, već svoje potrebe za žitaricama snadbijeva iz Srbije i Hrvatske”, kazao je Gavran.

Poslovanje i transakcije u BiH

Jutros su zabilježeni redovi ispred podružnica Sberbanke u BiH, u kojima su građani čekali na isplatu svojih ušteđevina u strahu od mogućeg gubitka novca.

Komentarišući to, rekao je da ljudi da imaju razloga za zabrinutost, ali ipak o tome najviše trebaju da kažu nadležne institucije.

“Sberbanka jeste u vlasništvu ruskih banaka, ali ona je vezana za domaće zakonodavstvo i funkcioniše kao domaća banka. Postoje informacije da je Sberbanka podružnica one iz Evrope i da se to ne odnosi na nju, međutim, znamo da su sankcije uvedene prije dan, još uvijek će trebati vremena da vidimo kako se to odražava na poslovanje i transakcije”, naveo je ekonomista.

Govori se i da je Rusija najavila kontra sankcije, kakve to sankcije mogu biti, pitali smo.

“Imali smo vrlo praktičan primjer u slučaju poslije aneksije Krima, gdje smo sa jedne strane imali sankcije EU sa ograničenjem određenih proizvoda iz Rusije, a Rusija je uzvratila zabranom voća i povrća i sličnih proizvoda iz EU. A pozitivna posljedica za BiH je da smo mi povećali naš izvov voća u Rusku Federaciju zbog toga što nam nisu konkurisali evropski proizvođači“, rekao je naš sugovornik.

Izvor : N1

Cijene goriva i plina

U kojim oblastima života može doći do poremećaja, smatra on, još je nemoguće sve predvidjeti. Pojasnio je da je nekoliko  efekata, a jedan je na cijenu goriva.

“To je nešto što cijeli svijet će osjetiti i što se dešava u svim krizama. Već vidimo da cijena nafte raste na svjetskim tržištima i to će se posljedično odraziti na cijene goriva, pa i svega ostaloga u BiH. Drugi značajan efekat je na cijenu plina i ona već raste na berzama, a kakav će konačan efekat biti na BiH koja nije dio režima sankcija i koju Rusija nema razloga da kažnjava nekim povećanjem cijena, osim uobičajnog tržišnog. Treći efekat se odnosi na trgovinu, a to je teško predvidjeti”, zaključio je ekonomista Igor Gvaran.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE