Sa tržišta BiH povučeno više od 6 hiljada toksičnih igračaka

Sa tržišta BiH povučeno više od 6 hiljada toksičnih igračaka

Lutke, plastični kamioni i autići za najmlađe – roditelji djeci kupuju koju god igračku požele. Ipak, zdravstveni inspektori upozoravaju građane da dobro paze šta će izabrati. Za samo tri mjeseca, Agencija za nadzor nad tržištem BiH povukla je sa polica više od 6000 lutaka koje sadrže ftalate-materije štetne po zdravlje djece.

Kažu da je većina štetnih igračaka porijeklom iz Kine, a neke od njih su lutka Maša i medo, igračka Gormiti, i većina plastičnih Barbika.

“Ftalati su vrlo mobilni, i lako migriraju iz plastičnih proizvoda, a u organizam se mogu unijeti gutanjem, udisanjem i preko kože, te tako narušiti zdravlje djece. Dakle, oni mogu izazvati alergije, toksični su za reprodukciju, dakle štetno mogu da utiču na plod i plodnost”, kazala je Lidija Lovrić iz Agencije za nadzor nad tržištem BiH.

Kupci ne znaju mnogo o bezbjednosti igračaka – kažu iz Pokreta potrošača RS. Ipak, postoje neki načini provjere. Recimo, ako igračka na pakovanju ima oznaku “CE”, znači da njen kvalitet garantuje Evropska unija. Pokret potrošača savjetuje roditeljima da budu oprezni.

“Ono što mi savjetujemo potrošačima, jeste, ponovo da kažem, da čitaju deklaraciju i da vide da li je ta igračka namijenjena za njihovo dijete”, izjavio je Dragutin Bošković iz Pokreta potrošača RS.

Kada kupuju svojoj djeci ili unucima, građani kažu da uglavnom čitaju deklaracije. Iako im je bitna cijena, tvrde da kupuju bezbjedne igračke.

Samanta Saveljić kaže da je na vrata prodavnice u kojoj radi prije 15-ak dana zakucala inspekcija, ali da nisu imali problema.

Njena iskustva ipak pokazuju da u konačnu računicu kupaca ne ulazi kvalitet.

“Ne, roditelji se ne raspituju za deklaracije. Ne interesuje ih baš nešto previše taj kvalitet, više im je bitna cijena”, rekla je Samanta Saveljić iz prodavnice opreme za djecu “Simpsons”.

U protekle 4 godine sa tržišta Bosne i Hercegovine povučeno je više od 13 hiljada štetnih igračaka. Ftalati su zabranjeni na tržištu Evropske unije, pa štetne igračke, kažu stručnjaci, najčešće završavaju na rafovima u BiH, jer su kod nas dozvoljeni u određenim količinama.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE