Sabiha Husić: Dvije i po decenije rada u zeničkoj Medici

Sabiha Husić: Dvije i po decenije rada u zeničkoj Medici

Sabiha Husić doktorantkinja je na rodnim studijama Univerziteta u Sarajevu. Magistrirala je u oblasti upravljanja državom i humanitarnim poslovima, završila Fakultet islamskih nauka u Sarajevu, te specijalizirala u oblasti rada sa traumatiziranim osobama i psiho-socijalnog rješavanja konflikta. Certificirana je psihoterapeutkinja, a mnoge druge dodatne edukacije završavala je kako bi obogatila svoje znanje, vještine i pristup u radu.

image
Sabiha Husić/Muhamed Tunović

Sabiha Husić je angažovana u Medici Zenica od 1993. godine, prvo kao volonterka, a zatim kao saradnica i kao uposlenica kako bi svojim pristupom pomagala ženama i djeci koji su preživjeli ratne traume da vrate nadu u bolje sutra, da razgovaraju o svojim emocijama koje su često bile isprepletene, te da pokažu i ispolje ljutnju, strah, ali i tugu, kao i da dozvole sebi sreću u životu. Radeći posvećeno, pouzdano i uporno, 2007. imenovana je na mjesto direktorice Medice Zenica, dužnost koju i danas uspješno obavlja. Dobijala je brojna priznanja za svoj rad, a najcjenjenije je Žena svijeta za 2014. godinu.

Uspješna menadžerka

Evidentno je da posjedujete izuzetne menadžerske vještine jer ste preuzeli Medicu kada je bila u najvećoj finansijskoj krizi, sačuvali ste postojeće servise i razvijali nove.

– Te 2007. godine Medica Zenica je bila u teškoj finansijskoj situaciji. Postavilo se pitanje šta i kako dalje. Razumjela sam i kolegice koje su odlučile tada potražiti negdje drugo posao, jer imale su porodice. Medica je dio naše bosanskohercegovačke historije, nastala je u vrijeme rata i zahvaljujući, rekla bih, mojoj mladosti, želji, ali i podršci kolegica, njih 20-ak koje su takođe odlučile ostati, sačuvali smo servise Medice, iako u to vrijeme nismo imali nikakvu finansijsku potporu. Ono što nam je tada bilo ključno je da smo dobili podršku od rahmetli gradonačelnika Husejina Smajlovića, koji je rekao da će podržati sve naše ideje koje nisu preskupe. Tada smo potpisali i prvi protokol o međusobnoj saradnji koji je bio ulaznica za dalje apliciranje prema donatorima. Ubrzo smo dobili i finansijsku potporu od ministarstva vanjskih poslova Norveške i od tada do danas nastojimo sačuvati naše servise koji trebaju ženama, djeci, pa i muškarcima. Isto tako, pokušavamo osluhnuti šta to treba ranjivim kategorijama, šta nemaju u ovoj našoj društvenoj zajednici te shodno tome da odgovorimo i na njihove potrebe.

Zahvaljujući Vašim kontaktima i angažmanu, Medica je dobila MAYA centar, čiju su izgradnju pomogli prijatelji iz Velike Britanije.

– Tokom jedne konferencije u Londonu imala sam izuzetnu čast da se direktno susretnem sa uvaženom glumicom i humanitarkom Angelinom Jolie. Kratko sam joj predstavila šta radi Medica i pozvala je da dođe kod nas. Obećala je da će doći, ali ja nisam u potpunosti vjerovala u to sve do dana kada sam dobila informaciju da će doći u posjetu sa tadašnjim ministrom vanjskih poslova Velike Britanije Williamom Hagueom te da se žele sresti sa našim korisnicama, prije svega, preživjelima ratnog seksualnog nasilja. Korisnice servisa Medice su iz cijele BiH došle u Zenicu. Organizovale smo i žene u Potočarima, prvenstveno one koje su preživjele ratno seksualno nasilje da se susretnu sa našim gostima. Nekako te žene su bile zaboravljene, kao da nisu imale dozvolu da pričaju o svojoj traumi ratnog seksualnog nasilja zbog genocida koji je učinjen, a prije svega nestalih članova porodica. Jolie i Hague su po povratku u svoju zemlju inicirali donatorsko veče za izgradnju našeg MAYA centra. Naravno, saradnja sa njima se nastavlja. Oni su ti koji su sa svojim prijateljima i prijateljicama zaslužni da smo uspjeli ojačali kapacitete Medice kojima se dičimo, baš kao i naši korisnici, a vjerujem i naša lokalna zajednica – Grad Zenica i Zeničko-dobojski kanton.

Otkud Sabiha Husić u Medici?

– U ovom mjesecu je punih 25 godina otkako sam u Medici. Kada o tom periodu razmišljam, kažem da sam došla u Medicu i u Zenicu ne zato što sam željela nego zato što sam morala. Došla sam kao prognanica iz mog mjesta gdje sam rođena Večerske, odnosno Viteza, ali sam ostala svojom voljom u Medici. Kada sam došla kao muhadžirka ili prognanica u ovaj grad, bila sam sretna da sam preživjela, divila sam se ljudima, Zeničanima koji su otvorili svoje srce, svoju dušu, shodno mogućnostima pomagali tim ljudima. Onda sam ja osjetila blagodat dobročinstva tih građana i željela dati doprinos kao svoj angažman. Počela sam odmah da radim sa prognanicima u bivšoj OŠ “Ivan Goran Kovačić”, upoznala se sa predstavnicima Islamske zajednice, sa Ejubom ef. Dautovićem, koji je tada bio glavni imam, a danas je muftija. Ali jedan dan sam se u toj istoj školi srela sa ženama iz Medice koje su bile zadivljene našim aktivnostima u toj školi i pozvale me da dođem, da se upoznam sa Medicom. Od dana kada sam ušla u Medicu, ne izlazim lako jer ovaj je rad nešto više od običnog posla. Ovdje vidite svoje rezultate, vidite kada pomognete nekom, radite i srcem i dušom.

O Vašim uspjesima i postignućima govore mnoga međunarodna priznanja. Svakako najcjenjenije je Žena svijeta za 2014. godinu.

– Kad sam dobila poziv da prisustvujem ceremoniji dodjele priznanja i da sam ja dobitnica, mislila sam da se neko šali sa mnom i nisam danima odgovarala. Uslijedili su telefonski pozivi od uvažene Arminke, koja je u to vrijeme radila sa Angelinom Jolie i ministrom vanjskih poslova Velike Britanije Williamom Hagueom koja me pitala zašto se ne oglašavam. Tada sam shvatila da je to istina. Naravno, bila je velika čast i zadovoljstvo da mi upravo Jolie na toj svečanoj večeri uruči nagradu, govori o meni i predstavi me kao dobitnicu svjetskog priznanja.

Sigurna kuća primila je popriličan broj žena i djece žrtava nasilja u porodici.

– Od 1993, kada je Monika Hauser došla u Zenicu i kada je osnovana Medica Zenica, krenulo se sa servisom sigurne kuće i do danas traje. U početku sigurna kuća je pružala prvenstveno zaštitu ženama i djeci, preživjelima ratnog seksualnog nasilja. Vidjelo se da je potrebno da sigurna kuća bude na raspolaganju i za druge ratne traumu za žene i djecu, tako da smo otvorili vrata. Ali, već krajem rata javljaju se prve žrtve nasilja u porodici. Naravno, dali smo mogućnost da i te žene i djeca budu zbrinuti u našu sigurnu kuću. Danas možemo reći da u našoj sigurnoj kući najviše borave žene i djeca žrtve nasilja u porodici i nasilja u zajednici. Od 1993. do kraja 2016. više od 2.200 osoba, žena i djece dobilo je podršku u našoj sigurnoj kući. To nije samo kuća gdje žene i djeca žrtve mogu doći i prespavati, jesti, sigurna kuća pruža sveobuhvatnu podršku za žene žrtve nasilja, od individualnih potreba, od sigurnog mjesta, adekvatne medicinske i psiho-socijalne podrške, a pokušavamo im pomoći da završe određena zanimanja kao što su to krojenje, šivanje, tapeciranje, rad na print-mašini ili pak kroz okupacionu terapiju da pronađu šta im najviše odgovara kako bi mogli nakon izlaska iz sigurne kuće raditi i zaraditi, te doprinijeti finansijskom potporom sebi i svojoj djeci. A s djecom se radi individualna i grupna terapija. Imamo dobru saradnju sa Ministarstvom obrazovanja ZDK-a i sa školama.

Djevojčica žrtva traffickinga

Kad smo prije nekoliko godina radili priču iz sigurne kuće Medice, kolega Muhamed i ja susreli smo se sa 14-godišnjom djevojčicom žrtvom traffickinga. Nju je majka prodala za 500 maraka čovjeku koji je tjerao na prostituciju. Pobjegla je tim ljudima na ulici, dotrčala do policajaca koji su joj pomogli. U Medici joj je data šansa da nauči raditi, šivati.

– Vi ste svjedočili jednom slučaju, a ja sam spomenula preko 2.200 različitih priča, individualnih priča. Stoga je jasno da raditi ovaj posao koji mi radimo u Medici Zenica se ne može raditi bez ljubavi. Ne može se raditi ovdje ukoliko ne pokažete emociju, ne pustite suzu, da pokažemo i ovu ljudsku dimenziju. I mnoge su priče poput te. To je ono što vam daje uvijek i iznova novu snagu kada vidite konkretnu promjenu. Evo, ta djevojčica koja je bila u sigurnoj kući, koja je bila zatvorena, izložena traumama, prodata, došla je zahvaljujući policiji koja ju je dovela. Zbrinuta je u našoj sigurnoj kući, dobila je povjerenje, dobila je sigurnost, otvorila se, razradila je svoju traumu i bila je spremna da se uključi u naše programe ekonomskog osnaživanja. To su rezultati. Kada pomognete jednom čovjeku da prepozna svoje snage i da vidi onu ljepšu stranu života, ne možete a da ne budete zadovoljni.

image
/Muhamed Tunović

Pored toga što ste uspješna poslovna žena, Vi ste i posvećena majka, supruga, kćerka i sestra.

– Mi, žene u BiH, možemo mnogo toga i to smo pokazale. Odrasla sam u jednoj porodici koja me naučila osnovne ljudske vrijednosti: biti posvećen, pošten, iskren i dati od sebe što možeš, imati radne navike. Tako da i ja težim da imam zdravu porodicu. Imam dvoje djece, dječaka i djevojčicu, supruga koji je tu potpora i najljepše trenutke svog dana, a mogu reći i života, provodim sa porodicom. Djeca su ta koja daju snagu i još kad imate supruga koji vas razumije i podržava, pomaže vam, onda možete raditi sve ovo što radite.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE