Samir Kavazović o projektu “Jačanje socijalne i zdravstvene zaštite kao odgovor na pandemiju COVID 19 u BiH“

Samir Kavazović o projektu “Jačanje socijalne i zdravstvene zaštite kao odgovor na pandemiju COVID 19 u BiH“

U nastavku pročitajte intervju sa Samirom Kavazovićem, uposlenikom JU Centar za socijalni rad Zenica, o jačanju saradnje i unaprijeđenja djelovanja centara za socijalni rad, koja se odnose na projekat “Jačanje socijalne i zdravstvene zaštite kao odgovor na pandemiju COVID 19 u BiH“ komponenta „Doprinos ekonomskom oporavku nakon pandemije kroz revitalizaciju socijalne zaštite“.

Na koji način je projekat unaprijedio djelovanje centara za socijalni rad u vanrednim situacijama?

U svrhu unapređenja sistema prevencije, pripravnosti i odgovora na posljedice prirodnih i drugih nesreća, a u okviru ostvarivanja ciljeva iz Agende 2030, UNICEF je u saradnji sa drugim UN-agencijama i podršku Vlade Švicarske izradio poseban model integrisanih strategija za smanjenje rizika od katastrofa (DDR) sa akcentom na zaštitu socijalno osjetljivih kategorija, a posebno na zaštitu djece i porodica sa djecom. Pored sistema zaštite i spašavanja (civilna zaštita), drugi sistem koji treba da bude uključen u provođenje DRR modela je sistem socijalne, porodične i dječije zaštite. S obzirom na to da su ključne ustanove tog sistema u Bosni i Hercegovini centri za socijalni rad, UNICEF BiH je, u saradnji sa Federalnim ministarstvom za rad i socijalnu politiku proteklih godina pružio podršku za 14 centara za socijalni rad u BiH da uspostave integrisani DRR model djelovanja u sektoru socijalne zaštite. U okviru projekta „Jačanje socijalne i zdravstvene zaštite kao odgovor na pandemiju COVID-19“, UNICEF je u saradnji sa  Federalnim ministarstvom za rad i socijalnu politiku, Savezom socijalnih radnika FBiH i lokalnim upravama u FBIH,  uz finansijsku podršku USAID-a, pružio podršku za uspostavu DRR modela u socijalnoj zaštiti za još 5 centara za socijalni rad u FBiH, među kojima je i JU Centar za socijalni rad Zenica. Ova podrška obuhvata izradu 2 ključna dokumenta integrisanog DRR modela u socijalnoj zaštiti, odnosno: 1) Procjenu rizika i ranjivosti centra za socijalni rad, 2) Plana pripravnosti i djelovanja centra za socijalni rad u izvanrednim situacijama izazvanim prirodnim i drugim nesrećama. Oba ova dokumenta su izrađena od strane Radne grupe za izradu strateških dokumenata djelovanja u kriznim situacijama u ustanovama socijalne zaštite grada Zenica formirane od strane Gradonačelnika Grada Zenice. U narednom periodu ovi dokumenti će se naći pred Vijećem Grada Zenica, a njihova praktična primjena će pokazati da li je i u kolikoj mjeri unarijeđeno djelovanje JU Centar za socijalni rad Zenica, ali i samog sistema socijalne zaštite u vanrednim situacijama.

Koji je najveći benefit ovog projekta kojeg ste mogli kroz praksu primijetiti u vašem svakodnevnom radu?

JU Centar za socijalni rad Zenica je kroz ovaj projekat, prije svega, ostvarila pretpostavke za aktivnu ulogu u sistemu prevencije, pripravnosti i odgovora na posljedice prirodnih i drugih nesreća. Kroz izradu strateških dokumenata i provedene edukacije ostvarena je saradnja JU Centar za socijalni rad Zenica sa relevantnim akterima iz sistema zaštite i spašavanja, unaprijeđeni su materijalno-tehnički resursi ustanove, te je uveden model participativnog pristupa korisnika prava i usluga iz socijalne zaštite gdje su naši korisnici prošli adekvatne obuke, zajedno sa uposlenicima JU Centar za socijalni rad Zenica i predstavnicima mjesnih zajednica čime su postali resurs na koji se možemo osloniti.

Na koji način je unapređena saradnja između centara za socijalni rad i civilne zaštite?

Prije svega, stručna lica iz oblasti civilne zaštite su održali obuke, teoretske i praktične, za uposlenike naše ustanove gdje smo na taj način stekli nova znanja i vještine koja možemo koristiti u vanrednim okolnostima. Na ovaj način su stručna lica ova dva sektora, socijalne i civilne zaštite, ostvarili saradnju na ovom pojedinačnom nivou koja svakako zna biti ključna u svakoj međusektorskoj saradnji. Nadlje, Planom pripravnosti i djelovanja centra za socijalni rad u izvanrednim situacijama izazvanim prirodnim i drugim nesrećama je predviđeno da se isti uskladi sa planovima zaštite i spašavanja na nivou grada, odnosno da se verifikuje od strane Službe civilne zaštite Grada Zenica. Stručna podrška i saradnja u procesu razvijanja i predstavljanja Plana relevantnim akterima na nivou lokalne zajednice će biti ostvarena sa gradskom službom civilne zaštite.

Na koji način ste uključili organizacije civilnog društva koje također pružaju pomoć ugroženom stanovništvu u slučaju vanrednih situacija?

Učešće u ovom projektu su direktno ostvarili predstavnici mjesnih zajednica koji su uzeli učešće u edukativnim radionicama, te predstavnici Crvenog križa i Gorske službe spašavanja Grada Zenica čiji predstavnici su imali ulogu edukatora. Planom pripravnosti i djelovanja centra za socijalni rad u izvanrednim situacijama izazvanim prirodnim i drugim nesrećama predviđeno je uključivanje nevladinih organizacije u sistem podrške s fokusom na korisnička udruženja.

Kakvu vrstu obuke ste prošli?

Obuka, teoretska i praktična, je provedena u saradnji sa zaposlenim stručnim kadrom Službe civilne zaštite, Dobrovoljnog vatrogasnog društva, Gorske službe spašavanja  i Crvenog križa grada Zenica. Uposlenici JU Centar za socijalni rad Zenica, predstavnici četiri mjesne zajednice, te određeni broj korisnika prava i usluga iz socijalne zaštite su prošli obuke vezane za pružanje prve pomoći, zaštite od požara, spašavanja i transporta u otežanim uslovima, osnovama planinarenja, prevencije nesreća u planinama, procedurama spašavanja u zimskim i ljetnim uslovima uz poseban osvrt na postupanje tokom i nakon zemljotresa, te psihološku podršku unesrećenima.

U koju aktivnost je uložen grant koji ste dobili u okviru Projekta?

U cilju unapređenja materijalno-tehničkih kapaciteta proveden je proces javne nabavke opreme i materijala za opremanje adekvatnog arhivskog prostora JU Centar za socijani rad Zenica, s ciljem opremanja prostora arhive i digitalizacije arhivske građe. Ovim putem su nabavljeni skener, računar  sa opremom, stalaže za arhivu i reflektivna folija za zaštitu od svjetlosti arhivskog prostora.

Šta je potrebno dodatno uraditi u narednom periodu kako bi DRR koncept zaživio u potpunosti?

Održivosti projekta osigurat će se kroz usvajanje Plana pripravnosti i djelovanja CSR sa odgovarajućim finansijskim okvirom što pruža preduslov za održivo finansiranje i realizaciju aktivnosti, uz podršku drugih aktera i opredjeljenje djelovanja JU Centar za socijalni rad u sistemu zaštite  i spašavanja, kao i unaprijeđenje materijalno-tehničkih uslova djelovanja. Uz podršku resorne službe Grada Zenica, JU Centar za socijalni rad Zenica, kontinuirano će lobirati  za učešće u radu Štaba civilne zaštite te promociji usluga Centra u kriznim situacijama.

Samir Kavazović, Vođa Projektnog tima

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE