Samo četiri kandidata za Predsjedništvo BiH imaju zvanične web stranice
Ostali kandidati komuniciraju s javnosti uglavnom putem zvaničnih web stranica političkih stranaka koje su ih kandidovale i društvenih mreža, odnosno Facebooka i Twittera.
U zemljama sa razvijenom političkom sviješću podrazumijeva se da osobe koje imaju namjeru u budućnosti obnašati dužnost šefa države imaju i svoje vlastite web stranice putem kojih se javnost informiše isključivo o aktivnostima predsjedničkih kandidata.
Praksu razvijenih zemalja nisu preuzeli bosanskohercegovački kandidati koji se bore da u oktobru ove godine budu izabrani za članove Predsjedništva BiH. Od šest kandidata za člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda samo Mirsad Hadžikadić i Denis Bećirović imaju aktivnu web stranicu na kojoj posjetitelji mogu pročitati njihovu biografiju, pogledati fotografije i TV istupe, pročitati vijesti vezane za aktivnosti, ali i reakcije građana na političko djelovanje Mirsada Hadžikadića.
U red Bošnjaka kojih nemaju svoje zvanične web stranice svrstali su se kandidati za Predsjedništvo BiH Amer Jerlagić (Stranka za BiH), Šefik Džaferović (SDA), Senad Šepić (Nezavisni blok) i Fahrudin Radončić (SBB).
Facebook stranice svih kandidata za Predsjedništvo BiH redovno su ažurirane, a na ovoj društvenoj mreži najveći broj pratitelja ima Senad Šepić (41.676), a slijede ga Fahrudin Radončić (26.013), Denis Bećirović (22.327), Šefik Džaferović (14.332), Amer Jerlagić (12.265) i Mirsad Hadžikadić (12.240).
Od četiri prijavljena kandidata za člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda nijedan nema svoju oficijelnu web stranicu. Aktuelni predsjednik RS-a Milorad Dodik informiše javnost o predizbornim aktivnostima putem zvanične web stranice SNSD-a. Opozicija često ističe kako Dodiku ne treba nikakav vid promocije s obzirom na to da Radio-televizija Republike Srpske (RTRS), nad kojom SNSD ima kontrolu, u korak prati sve aktivnosti Dodika i ostalih SNSD-ovih kandidata.
Web stranicu nema ni trenutni član Predsjedništva BiH i kandidat Saveza za pobjedu Mladen Ivanić. Novosti vezane za Ivanića moguće je pronaći na zvaničnoj web stranici Partije demokratskog progresa (PDP), ali na web stranicama drugim političkih stranaka koje su dio Saveza za pobjedu.
Ista je situacija i sa kandidatkinjom Srpske napredne stranke za članicu Predsjedništva BiH Mirjanom Popović i kandidatom Prve srpske demokratske stranke – Prva SDS Gojkom Kličkovićem.
Milorada Dodika na Facebooku prati 14.834 osoba, Mladena Ivanića 7.491 osoba, Mirjanu Popović 782 osobe dok Gojko Kličković uopće nema Facebook stranicu. Ivanić je nedavno na svojoj Facebook stranici objavio fotografiju sata koji mu je poklonio ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov prilikom nedavne posjete BiH.
Ukupno pet osoba kandidovalo se na ovogodišnjim izborima za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda. Samo kandidat Naše stranke Boriša Falatar i kandidat DF-a Željko Komšić odlučili su svojim biračima ponuditi i web stranice sa kojih će se direktno moći informisati o njihovim aktivnostima.
Ostali kandidati Diana Zelenika (HDZ 1990), Dragan Čović (HDZ BiH) i Jerko Ivanković-Lijanović (Narodna stranka radom za boljitak) nemaju vlastite web stranice već s javnosti komuniciraju putem zvaničnih web stranica političkih stranaka koje su ih kandidovale. Aktivnosti Dragana Čovića pored web stranice HDZ-a BiH prati i web stranica Zajednistvo.com, odnosno stranica koalicije političkih stranaka okupljenih u HNS-u.
Što se tiče Facebooka, najveći broj pratitelja ima Jerko Ivanković-Lijanović kojeg prati čak 109 hiljada osoba, a slijede ga Željko Komšić (14.684), Boriša Falatar (12.377) i Diana Zelenika (1.219).
Dragan Čović nema otvorenu stranicu na Facebooku, ali je od ranije poznato kako on više preferira Twitter od Facebooka. Kandidata HDZ-a BiH na Twitteru prati 1.296 osoba i do sada je objavio 271 tvit.
Klix.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE