Samo jedan policajac čuva 30 kilometara granice BiH!

Samo jedan policajac čuva 30 kilometara granice BiH!

Više od stotinu migranata s područja Turske prokrijumčareno je proteklih osam mjeseci u BiH, a odatle u Evropsku uniju. Akcija Bosfor u kojoj su učestvovali, između ostalih, pripadnici graničih policija BiH, Hrvatske, Turske, zaustavila je organizovano krijumčarenje.

Samo na području BiH jučer je uhapšeno 6 osoba, od kojih su tri već u pritvoru. Ukupan broj uhapšenih proteklih osam mjeseci koliko akcija traje, u različitim državama je oko 60.

Organizovana kriminalna grupa nalazila se na teritoriji Turske. Pomagači su bili rasprostranjeni u ukupno 9 zemalja. Pojedince ili čitave porodice na ruti koja je uključivala BiH i Hrvatsku, prebacivali su putem redovnim avio-linija iz Turske prema Sarajevu. Migranti bi tu boravili nekoliko dana, nakon čega bi ih ilegalnim putem, mimo graničnih prijelaza, osumnjičeni prevozili u EU. Druga ruta uključivala je prebacivanje u zemlje okruženja Albaniju, Srbiju, Crnu Goru, zatim legalne prelaske u BiH, potom južno ili sjeverozapadno ilegalno prema Hrvatskoj.

“Realizacija je izvršena na 6 lokacija na području BiH – Sarajeva, Velike Kladuše, Čapljine…Lišili smo slobode 6 osoba, od toga su 4 državljanina BiH, dva Turske od kojih je jedan imao stalni boravak u BiH”, kazao je Adnan Kosovac, Granična policija BiH.

“U operaciju je bilo uključeno više zemalja Turska, Bugarska, Rumunija, Mađarska, Albanija, Crna Gora, Srbija, Hrvatska i BiH”, dodao je Semir Pašanbegović, Granična policija BiH.

Osmnjičeni su za ilegalano prebacivanje migranata u Evropsku uniju zarađivali su od tri do pet hiljada eura po osobi. Put od Turske do ilegalnog prelaska trajo bi desetak dana.

“Na području PU zagrebačke i PU splitsko-dalmatinske uhapšeno je ukupno sedam osoba. Svi su hrvatski državljani i protiv njih je podnesena kaznena prijava”, otkrio je Zvonimir Petrović, Granična policija Hrvatske.

Policijski organi su ušli u trag ilegalno prebačenim migrantima. Dio je vraćen u Tursku, dio traži azil u Hrvatskoj. Inače, samo tokom 2016. godine, podaci su Granične policije, zabilježeno je 218 ilegalnih ulazaka ili izlazaka. Od toga ih je 45 otkriveno prilikom prelaska na graničnim prijelazima, dok su 173 osobe otkrivene mimo. Uglavnom su bili državljani BiH i Turske. Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić nedavno je napomenuo kako BiH potpuno drži pod kontrolom eventualni masovni priliv izbjeglica. BiH nije i neće postati dio Balkanske rute.

“Imamo pokušaje pojedinačnog prelaska ili manjih grupa da uđu u BiH i vjerovatno planiraju da dalje odu prema Zapadnoj Evropi. Zato i imamo imigracionu službu, zato imamo imigracioni centar, zato imamo sve kapacitete razvijene da pokrijemo taj problem”, podsjetio je Mektić.

Bez obzira na činjenicu da BiH nije na meti izbjeglica, niti kako tvrde nadležni potencijalnih terorista, jednako je činjenica da postoje propusti duž granica. Potvrdio je to i sam direktor Zoran Galić rekavši kako 30 kilometara granice čuva jedan policajac. Slučaj Sanjina Sejfića pokazao je i sumnju da u ilegalnim prelascima mogu učestvovati i sami graničari.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE