Samo preko tri službe za zapošljavanje u ovoj godini posao dobilo više od 20 hiljada osoba

Samo preko tri službe za zapošljavanje u ovoj godini posao dobilo više od 20 hiljada osoba

Da biroi za zapošljavanje u Federaciji nisu samo puki evidentičari, pokazuju podaci da su neki nezaposleni ipak dobili posao posredstvom tih službi. Tako je u ovoj godini u Sarajevskom kantonu posredstvom JU Službe za zapošljavanje KS njih 16.300 dobilo posao. U Zeničko-dobojskom kantonu posao preko biroa su dobile 1.074 osobe, a u Tuzlanskom kantonu 3.458 osoba.

– U biroima rade referenti za evidencije-evidentičari, stručni saradnici za posredovanje u zapošljavanju-savjetodavci i šef biroa. Svaki ima definisan opis poslova u skladu sa važećom sistematizacijom poslova. Svi zajedno učestvuju u bržoj integraciji nezaposlene osobe na tržište rada. U ovoj godini 16.300 je dobilo posao posredstvom Službe za zapošljavanje Kantona Sarajevo – navela nam je Elvedina Sabitović, rukovodilac sektora za posredovanje u zapošljavanju i materijalnu i socijalnu sigurnost nezaposlenih osoba ove službe.

Pričali smo i sa nezaposlenima.

Umjesto svaka dva mjeseca, javljanje na biro je svakih 45 dana

– Nedavno sam se javio na biro u Novom gradu gdje su mi rekli da se ubuduće umjesto svaka dva mjeseca, na biro moram javljati svakih 45 dana i da ću morati priložiti dokaz da tražim posao. Ne znam šta su podrazumijevali pod dokazom jer uglavnom pratim portale na kojima se nalaze oglasi za posao i tako konkurišem. U većini slučajeva mi nikada niko ne odgovori a kamoli da me pozove na razgovor. Ja sam među onima koje nikada niko nije pozvao s biroa za bilo kakav posao – ispričao nam je jedan od nezaposlenih Sarajlija koji, kako nam je kazao, ima poduži staž na birou.

Sabitović objašnjava da je 27. septembra stupio na snagu Pravilnik o evidencijama u oblasti zapošljavanja koji je propisao druge rokove redovnog ličnog javljanja nezaposlene osobe.

Pravilnik važi za cijelu Federaciju, pa nezaposleni koji imaju zdravstveno preko biroa, će se javljati umjesto svaka dva mjeseca, svakih 45 dana. Oni koji ostvaruje pravo na novčanu naknadu i penzijsko i invalidsko osiguranje javljaju se svakih 30 dana, a svaka dva mjeseca oni koji su na birou a ne ostvaruju prava po osnovu nezaposlenosti.

Upitali smo u JU Služba za zapošljavanje KS da li nezaposleni moraju pružati dokaz da traže posao i zašto prioritet kod posredovanja u zapošljavanju nemaju osobe koje su duže na birou?

– Kroz savjetodavni proces i trijažu definišu se ciljevi nezaposlenih osoba, a samim tim i aktivni tražioci posla. Dokazi se ne prilažu – kazali su nam, a odgovarajući na pitanje o prirotetu u zapošljavanju, rečeno nam je da Lex specialis propisi u oblasti rada zapošljavanja nisu propisali prioritete kod zapošljavanja, da je izbor osoba za zaposlenje na poslodavcima.

Nezaposleni ne moraju svaki put donositi dokaze o traženju posla

U JU Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona su nam kazali da, za sada, nezaposlene osobe nisu u obavezi da svaki put donose “dokaze” o aktivnom traženju posla. Navode da su u ovoj godini od 1. januara do 30. septembra uspješno realizovali posredovanje u zapošljavanju za 3.458 osoba.

U JU Služba za zapošljavanje Ze-do kantona su nam kazali da je putem aktivnih mjera različitih finansijera koje implementira Služba u prvih šest mjeseci ove godine zaposleno ukupno 1.047 osoba.

– Naravno taj broj je mnogo veći. Naime, naša Služba putem općinskih biroa rada u svih 12 općina ZDK je posredovala i u zapošljavanju mnogo većeg broja nezaposlenih osoba na osnovu prijava o potrebi za radnicima od poslodavaca, kao i putem oglasa i konkursa dostavljenih ovoj Službi – kazali su nam u ovoj Službi.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE