Sandrin Frišija, predstavnica EIB-a: Želimo pomoći BiH da postigne više

Sandrin Frišija, predstavnica EIB-a: Želimo pomoći BiH da postigne više

Evropska investicijska banka (EIB) povećala je podršku za Bosnu i Hercegovinu koja je od 2020. godine dostigla iznos od 638 miliona eura, a do sada ukupno više od 3 milijarde eura.

Ovo je za „Dnevni avaz“ rekla Sandrin Frišija (Sandrine Friscia), predstavnica EIB-a za BiH i Crnu Goru.

Politička nestabilnost

– Već više od 40 godina predani smo partner u društveno-ekonomskom razvoju BiH. Svojim investicijama smo podržali sve glavne sektore, od izgradnje sigurnijih cesta, željeznice, infrastrukture za zaštitu od poplava, do vodovodnih i medicinskih objekata. Time što smo do danas uložili 880 miliona eura u privatni sektor u BiH pomogli smo da se sačuva blizu 100.000 radnih mjesta – kazala je Frišija.

Ipak, politička nestabilnost, dodaje, predstavlja glavnu prepreku napredovanju programa reformi i usvajanju standarda EU jer otežava funkcioniranje institucija i uzrokuje kašnjenja i blokade prilikom donošenja važnih odluka.

– Zbog toga BiH zaostaje za drugim kandidatskim zemljama u smislu procesa proširenja. Ubrzavanjem prijeko potrebnih reformi penzionog sistema, socijalnih davanja, kao i privatizacije preduzeća u državnom vlasništvu mogu se značajno poboljšati poslovna klima i direktna strana ulaganja, koja su trenutno na najnižem nivou u regionu – istakla je Frišija.

Dodala je da, kada se radi o otplati zajmova, njihovi lokalni partneri u BiH pravovremeno otplaćuju svoje finansijske obaveze.

– Nivo isplate sredstava za BiH je približno 70 posto, što možemo smatrati zadovoljavajućim. Međutim, želimo pomoći zemlji da postigne više, naročito kada se radi o davanju bespovratnih sredstava i tehničke pomoći za ključne projekte navedene u planu – rekla je Frišija.

Javni dug

Prokomentirala je i to kako će trenutna situacija u Ukrajini utjecati na otplate zajmova.

– Uzimajući u obzir veliku neizvjesnost i borbu protiv inflacije, s porastom referentnih stopa i riziko premije, povećavaju se i troškovi refinansiranja javnog i privatnog duga (u BiH i globalno). BiH ima relativno mali dug u poređenju s drugim zemljama u regionu i uglavnom se finansira iz međunarodnih finansijskih institucija. Stoga bi BiH mogla biti manje pogođena nestabilnim tržišnim uvjetima – pojasnila je Frišija.

Izgradnja Koridora 5C

Mnogo je projekata koje EIB finansira i podržava, a jedan od najambicioznijih jeste izgradnja autoputa duž Koridora 5C.

– BiH je dobila i bespovratna sredstva u iznosu od 3,3 miliona eura za pomoć pri uvođenju vodovodno-kanalizacionih usluga za 300.000 stanovnika BiH, bespovratna sredstva u vrijednosti od 500.000 eura za pripremu projekta Univerziteta u Sarajevu, potom modernizaciju i proširenje tramvajske i trolejbuske mreže u Kantonu Sarajevo, kao i bespovratna sredstva “Elektroprivredi BiH” u iznosu od 300.000 eura za provođenje procjene utjecaja na okoliš vjetroparka Vlašić i mnoge druge – istakla je Frišija.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

POVEZANE OBJAVE