Saobraćajna (ne)sigurnost: Jedina bolna kazna mangupima za volanom je oduzimanje vozila 

Saobraćajna (ne)sigurnost: Jedina bolna kazna mangupima za volanom je oduzimanje vozila 

Dugo se u javnosti razgovara o “lijeku” za bahate vozače koji svakodnevno ugrožavaju nedužne građane. U međuvremenu smo nažalost izgubili mnoge živote, a problem sa nesavjesnom vožnjom nije riješen.

Bivši policijski komesar Uprave policije MUP-a ZDK Semir Šut javno je iznio svoju ogorčenost događajima na bh. putevima u kojima su nestali mnogi mladi životi, kao i ogorčenost udesom koji se nedavno dogodio u sarajevskoj uličici u centru grada, a u kojem je povrijeđen sin bh. nobelovca Danisa Tanovića dok je na pješačkom prelazio ulicu.

“Ovakve saobraćajne nezgode nastaju zbog grube nepažnje, bahatosti i siledžijstva na ulicama, a čiji uzroci leže prije svega u stanju opće kulture u društvu, nedostatka saobraćajne kulture, stanja mentaliteta, odnosa društva prema ovakvim pojavama, sramno niskim kaznama za neke prekršaje i slično”, rekao je Šut.

On smatra da bi srazmjerna i efikasna mjera za one koji čine prekršaje bilo oduzimanje vozila.

“Odgovorno tvrdim i temeljim svoju tvrdnju na dugogodišnjem iskustvu da je trajno oduzimanje vozila od vozača koji učestalo ponavljaju prekršaje kojima grubo ugrožavaju javni poredak, remeteći sigurnost u saobraćaju te dovodeći u opasnost živote i zdravlje naših sugrađana i drugih vozača, jedina mjera koja u kratkom vremenskom periodu sigurno daje rezultat. Ona je srazmjerna grubosti, bahatosti i umišljaju te društvenoj opasnosti koju izazivaju spomenuti vozači. Dakle, potpuno opravdana”, mišljenja je on.

Većina vozača uglavnom ni ne plaća ionako male novčane kazne stoga je definitivno potrebno promijeniti pristup prema bahatim vozačima.

“Uvjeravam čitaoce ovog teksta i stručnu javnost da je efekat trajnog oduzimanja vozila brzo vidljiv i jedina bolna kazna za mangupe koji nas izbezumljuju na ulicama. Naravno do ovakvog ishoda treba doći u zato zakonom propisanom sudskom postupku”, kazao je Šut.

Zakon o prekršajima FBiH i Zakon o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH su temeljni zakoni koji tretiraju ovu problematiku. Odredbe ovih zakona su do sada bile osnov za trajno oduzimanje vozila od učestalih i grubih prekršilaca zakona. Jedan dio predstavnika pravosudne zajednice smatra da pitanje trajnog oduzimanja vozila nije jasno i nedvosmisleno riješeno pa se ne upuštaju u donošenje rješenja kojim se vozilo kao predmet kojim se čini prekršaj trajno oduzima.

Šut je apelovao na kolege policajce, pravosudnu zajednicu, nosioce izvršne i zakonodavne vlasti da riješe taj problem i ne dozvole “barabama s bijesnim limuzinama da zagospodare našim životima”.

“Ako Vi okrenete glavu od ovog problema, u Vas gledaju bespomoćni građani i pitaju se šta će tek oni moći učiniti. A na Vašoj strani su zakonska ovlaštenja koja vam je dala država kakva nema ni jedna druga institucija, imate sredstva prinude i na kraju, vi zastupate građane u borbi sa onima koji krše zakon”, poručio je.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE