SAŠA HANDŽIĆ: “Poštujmo one koji su drugačiji od nas i živimo život dostojan čovjeka”

228407_1896449005098_7025463_n

Poznati bosanskohrcegovački glumac i rođeni Zeničanin Saša Handžić je glumac Bosankog narodnog pozorišta Zenica, koji je svih ovih godina gradio svoju karijeru na izuzetno kvalitetan, naporan i težak put, te samim tim uspio dostići profesionalni nivo, te svojim velikim talentom za glumu osvajao mnoge pozornice kako u našoj državi, tako i šire.

Obzirom na veliku popularnost predstave “Osvajanje sreće” u režiji poznatog bosankohercegovačkog režisera Harisa Pašovića, odlučili smo obaviti razgovor sa Zeničaninom Sašom Handžićem te porazgovarati njim o samoj njegovoj karijeri, ali i predstavi, jer zaslužuje posebno mjesto kako na našoj glumačkoj estradi, tako i na našem Portalu.

Predstava „Osvajanje sreće“ je izuzetno jako umjetničko djelo, čiju poruku treba shvatiti. Koliko je Vama kao glumcu bilo potrebno pripreme, za ovako veliki projekat?

Saša Handžić: “Pripreme za predstavu “Osvajanje sreće” su trajale preko dva mjeseca. Prve četiri sedmice smo radili u Zenici. Na samom početku rad je bio baziran na istraživanje historijskih i političkih uzročnika sukoba o kojima govorimo u predstavi, ali i na fizičku pripremu, pripremu koreografija, pjevanju i radu na pojedinim scenama. Slijedeće tri sedmice smo nastavili rad u Belfastu, A posljednje dvije sedmice u Derry City-ju. Naravno time rad na predstavi nije završen, jer u svakom gradu u kojem smo igrali imali smo drugačiju postavku predstave, tako da smo se uvijek dodatnih sedam dana morali pripremati za izvedbu. Pored ovih zajedničkih priprema, svaki od glumaca je individualno radio na pripremi svojih uloga”, ističe Handžić.

Svjetska premijera se održala u Irskoj. Da li ste zadovoljni izvedbom tamo, te kako je publika shvatila samu srž priče?

Saša Handžić: “Svjetska premijera je održana u Sjevernoj Irskoj u Derry City-ju. Izvedba je bila izvrsna, a tome u prilog govore odlične kritike u svjetskim medijima i sama reakcija publike. Publika u Sjevernoj Irskoj je prilično politički osviještena, tako da su zaista razumjeli ono o čemu govorimo u predstavi i prihvatili to sa odobravanjem. Čak i scene u kojima ne govorimo engleskim jezikom (jedino u Derry-ju nije bilo titlova na predstavi) su shvatili preko emocije u njima”.

Koliko je teško raditi projekte ovog tipa, obzirom da mnogo vremena provodite van svog grada, van porodice i prijatelja?

“Odvojenost od porodice nam je sigurno svima najteže pala, ali to je žrtva koju morate podnijeti u ovako velikim projektima. Sa druge strane, u umjetničkom smislu, ta izoliranost je omogućila svima da više budemo fokusirani na proces stvaranja, daleko od životne svakodnevnice”, dodaje Saša te dodaje da njegova porodica ipak razumije posao kojim se bavi.

Poznato je kako ste glumac Bosankog narodnog pozorišta Zenica, sprema li se neka predstava ili neki veći projekat s Vama u glavnoj ulozi uskoro, obzirom da se Vaš veliki talenat izuzetno dobro cijeni i poštuje, kao što se moglo primjetiti po pozivu samog gospodina Pašovića?

“Ja vam ne mogu reći da li se u skorije vrijeme priprema nešto tako, ali moram istaći da sam jako zadovoljan svojim dosadašnjim angažmanom, predstavama i ulogama koje igram u BNP-u. Također, da nije bilo razumijevanja u mojoj matičnoj kući ja ne bih ni bio u prilici da igram u ovoj predstavi. Mojim angažmanom u “Osvajanju sreće” i radom u našem pozorištu, BNP-e je postalo punopravni partner ovog projekta. U svakom slučaju, kad se vratim u Zenicu, očekuje me veliki broj repriznih izvedbi različitih predstava u produkciji BNP-a i tome se izuzetno radujem”, govori naš Zeničanin koji se raduje povratku u Zenica.

Za kraj, želim Vas zamoliti da uputite jednu poruku, ali koja će obuhvatiti ovu cijelu priču i pravu čar predstave „Osvajanje sreće“, koja zaista opisuje živote svih nas i u prošlosti ali i samog pogleda na budućnost?

“Zadatak teatra je oduvijek bio da reflektuje sliku društva, da ukaže na probleme u tom društvu i ako može da pošalje jasnu poruku gledaocima. Zbog toga su za mene najdraže predstave koje su društveno angažovane, a “Osvajanje sreće” to zaista jeste.
Bertrand Russell, britanski filozof, čije cjelokupan rad je bio osnova za stvaranje ove predstave je rekao: “Tajna sreće je u tome da shvatimo činjenicu da je svijet u kome živimo užasan, užasan, užasan.” Zbog toga ova predstava i jeste ponekad brutalno surova, želimo da gledaoci shvate ovaj svijet, nepravdu u njemu, ali i da u svakoj od scena vide hrabre i poštene ljude (većina likova u predstavi su stvarni likovi) koji su se bespoštedno borili za pravdu, slobodu, ljubav, dostojanstvo i koji su u ime ljubavi žrtvovali i svoje živote! Zato nađimo ljubav u sebi, poštujmo one koji su drugačiji od nas i živimo život dostojan čovjeka”, za kraj poručuje ovaj izvrsni Zeničanin, koji je zaista pokazao svoj veliki talenat u glumi, ali i svoje dobro srce među svim Zeničanima.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE