Savo Minić najavio da će RS proizvoditi američke dronove “Muva” i “Gavran”

Savo Minić najavio da će RS proizvoditi američke dronove “Muva” i “Gavran”

Premijer Republike Srpske Savo Minić najavio je da će ovaj entitet početi proizvoditi američke dronove naziva “Muva” i “Gavran”, koji će biti isključivo za civilnu upotrebu.

U fabrici “Kosmos” u Banjoj Luci danas je predstavljen start-up projekat Naučno-tehnološkog parka RS-a, gdje su prezentovana dva američka drona koja RS planira uskoro početi proizvoditi.

Kako je navedeno iz Vlade RS-a, dronove će proizvoditi start-up firma “RMUS – Balkan” iz RS-a na bazi tehnologija koje su razvijene u kompaniji “RMUS” iz Sjedinjenih Američkih Država.

“Rečeno mi je da se finiširaju razgovori kada je u pitanju početak proizvodnje”, rekao je Minić, koji je kazao da će proizvodnja biti smještena u kompaniji “Kosmos”, gdje je održana i prezentacija.

Minić je rekao da će od ovih dronova najveći benefit imati obrazovne ustanove i privredni sektor, dok je direktor Naučno-tehnološkog parka Nikola Dragović istaknuo da će dronovi biti korišteni isključivo za civilne potrebe.

Gavran je dron koji može letjeti otprilike 30 minuta, koristi se za vanjsko izviđanje, a lansira se iz ruke ili s poda. Najviše se koristi za nadgledanje infrastrukture i mapiranje puteva i rudnika.

Muha je manji dron, koji može letjeti do 15 minuta i koristi se uglavnom za unutrašnju upotrebu s obzirom na to da, zahvaljujući minijaturnim propelerima, može sigurno letjeti kroz hodnike, ući kroz prozor i provjeriti prostorije. Ovaj dron se inače koristi za policijske potrebe.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FISFISFIS

NAJNOVIJE

FIS