Saznajte koje su ekonomije koje najmanje ovise o izvozu

Jedan od najvažnijih faktora na putu do ekonomske stabilnosti ali i državnog bogatstva jeste izvoz. Zemlje u razvoju trebaju diverzificirati svoj izvoz ako imaju vlasite resurse kako bi zahvaljujući proizvodnim mogućnostima osigurale ekonomski rast. 

Primjer toga su razvijene države poput Kine i Japana koje zahvaljujući dobrom izvozu ulaze u tržišno nadmetanje, lakše prebrode krize i imaju utjecaj u geopolitičkoj sferi.

Postavlja se pitanje ako je već izvoz značajan faktor, kako ekonomije država koje ne ovise o izvozu opstaju, kako to utiče na BDP ? 

Bitno je pojasniti da BDP predstavlja makroekonomski indikator koji pokazuje vrijednost finalnih dobara i usluga proizvedenih u zemlji tokom godine.

Neki ekonomisti smatraju da kada komponente jedne zemlje pokazuju nizak udio izvoza u odnosu prema ukupnom BDP-u, tada država ne ovisi o izvozu. 

Listu država sa najmanjim udjelom izvoza u BDP-u objavio je worldatlas.com. U nastavku pročitajte detaljnije.

Sudan – udio izvoza u BDP-u 6,1 posto

Sudan kao prvorangirani ima najmanji udio izvoza u BDP-u, u odnosu na vrijednost svog bruto društvenog proizvoda. Sudanska se ekonomija još uvijek velikim dijelom temelji na poljoprivredi, ali se u posljednjih nekoliko godina bilježi i rast lahke industrije. Glavni faktori koji ograničavaju rast ekonomije jesu nestabilno područje i česte suše.

Afganistan – udio izvoza u BDP-u 6,6 posto

Drugi na listi je Afganistan koji spada u najsiromašnije države svijeta. Većina stanovništva (preko 70 posto) se bavi poljoprivredom iako je obradivo samo 12 posto površine. 

Burundi – udio izvoza u BDP-u 7,8 posto

Burundi kao jedna od najmanjih država u Africi ima 7,8 posto udio izvoza u BDP-u, a 42 posto BDP-a dolazi od međunarodne pomoći. 

Kiribati – udio izvoza u BDP-u 0,8 posto

Ekonomija Kiribata zavisi od strane pomoći, a poljoprivreda i ribarstvo u ovoj državi je isključivo za vlastite potrebe. 

Brazil – udio izvoza u BDP-u 1,2 posto

Ekonomija Brazila ima veliku bazu prirodnih bogatstava i razvijenu industriju i privredu. Veliki udio imaju kompanije iz SAD, Švicarske, Japana i Francuske. U posljednje vrijeme bilježi se veliki industrijski napredak. Svake godine se posijeku velike površine šuma. Te se nove površine upotrebljavaju u poljoprivredi. Turizam igra značajnu ulogu u ekonomskom rastu države.

Nepal – udio izvoza u BDP-u 11,6 posto

Ekonomija Nepala ovisi o poljoprivredi, industriji i uslužnom sektoru. 76 posto lokalnog stanovništva radi u poljoprivredi, dok je 18 posto u uslužnim djelatnostima. 

Etiopija – udio izvoza u BDP-u 11,6 posto

Etiopija je jedna od 9 država za koje se smatra da su najbrže rastuće ekonomije Afrike. Stopa ekonomskog rasta Etiopije kreće se blizu sedam posto. Prodaja robe na berzi u ovoj zemlji donijela je milijarde eura. Etiopija osim poljoprivrede posjeduje i prirodne resurse, a najznačajniji je kafa.

Pakistan – udio izvoza u BDP-u 12,3 posto

Uprkos velikom napretku u industrijalizaciji i razvoju uslužnog sektora, pakistanskom ekonomijom još snažno dominira poljoprivreda. Iako se obrađuje samo jedna trećina obradivih površina u zemlji, 44,1 posto zaposlenog stanovništva radi u poljoprivredi.

Centralna Afrička Republika – udio izvoza u BDP-u 12,3 posto

Najznačajnije privredne grane i aktivnosti su: rudarstvo, poljoprivreda i ribarstvo. Najveći udio u izvozu čine dijamanti.

SAD – udio izvoza u BDP-u 13,4 posto

Sjedinjene Američke Države su trenutno privredno najjača zemlja u svijetu, a i najveći uvoznik robe i sirovina. Slobodna tržišna ekonomija kreira visoku produktivnost koja je upotpunjena prirodnim resursima. 

Na osnovu ovih deset primjera možemo tvrditi da je izvoz ključni faktor za rast ekonomije. Domaća proizvodnja pokreće ekonomiju i osgurava rast BDP-a. Za svaku državu je važno da državna ekonomija ne zavisi isključivo od jednog resursa, jer je stanje na tržištu promjenljivo, pa samim tim i rizik od pada veći.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE