SDA Zavidovići položila cvijeće za šehide, CIK to okarakterisao preuranjenom kampanjom i kaznio ih
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) nedavno je izrekla novčanu kaznu Stranci demokratske akcije (SDA) zbog preuranjenog vođenja izborne kampanje putem društvenih mreža.
Ova odluka je podijelila javnost, ali ključno pitanje ostaje: Da li je kazna opravdana?
Prema dostupnim informacijama, predsjednica Općinskog odbora SDA Zavidovići, Erna Merdić Smailhodžić, objavila je na svojoj Facebook stranici sadržaj koji je CIK BiH ocijenio kao preuranjenu izbornu kampanju. U objavi je Merdić Smailhodžić istakla aktivnosti koje je SDA poduzela u Zavidovićima, uključujući održavanje sjednice Kantonalnog odbora, polaganje cvijeća u spomen šehidima te druge aktivnosti koje se mogu smatrati dijelom političkog marketinga.
CIK BiH je na osnovu člana 7.1 Izbornog zakona Bosne i Hercegovine ocijenila da je SDA prekršila pravila time što je vodila kampanju prije službenog početka izbornog perioda. Kao rezultat toga, SDA je kažnjena sa 4.000 KM.
S jedne strane, CIK BiH ima odgovornost da osigura ravnopravne uslove za sve političke subjekte tokom izbornog procesa. Preuranjena kampanja može stvoriti neravnopravnost među strankama, dajući jednoj prednost u odnosu na druge. U tom kontekstu, kazna se može smatrati opravdanom jer je u skladu s ciljem održavanja fer i transparentnog izbornog procesa.
S druge strane, postavlja se pitanje da li je zaista riječ o preuranjenoj predizbornoj kampanji ili se radi o vjerskom i kulturnom događaju koji je bio obojen političkim tonom. Aktivnosti poput polaganja cvijeća u spomen šehidima i drugih sličnih vjerskih čina mogu se smatrati dijelom vjerske i kulturne tradicije, a ne nužno političkom kampanjom.
Ovdje se otvara prostor za raspravu o tome da li je CIK BiH pravilno procijenila namjeru i prirodu objave na društvenim mrežama, ili je ova kazna primjer prekomjerne interpretacije zakona. Iako je cilj regulative spriječiti zloupotrebu vjerskih događaja u političke svrhe, nužno je jasno razlikovati između političkih kampanja i legitimnih vjerskih aktivnosti kako bi se izbjeglo nepotrebno kažnjavanje i polarizacija javnosti.
U konačnici, iako odluka CIK BiH može izgledati stroga, ona je utemeljena na zakonskim odredbama koje su dizajnirane da osiguraju jednakost i fer igru u političkom prostoru. Međutim, ostaje otvoreno pitanje da li bi strožije kazne bile efikasnije u sprečavanju sličnih prekršaja u budućnosti.
Šta god da je slučaj, ova situacija služi kao podsjetnik svim političkim subjektima da se strogo pridržavaju izbornog zakona kako bi se izbjegle slične sankcije.
POVEZANE OBJAVE