Šef policije u Prijedoru zabranio mirnu šetnju povodom Dana bijelih traka
Udruženje “Jer me se tiče” putem Facebook stranice saopćilo je da je načelnik Policijske uprave Prijedor Sretoja Vujanović zabranio mirnu šetnju povodom Dana bijelih traka.
“Devet godina smo obilježavali Dan bijelih traka uz mirnu šetnju glavnom ulicom u pješačkoj zoni bez ijednog incidenta, kako od strane učesnika tako i od strane građana Prijedora. I ove godine smo uredno najavili skup i ispoštovali sve ono što Zakon o javnom okupljanju RS predviđa” saopštili su iz uduženja Jer me se tiče.
“Jutros nas je iznenadilo Rješenje koje nam je uputio načelnik Policijske uprave Prijedor Sretoja Vujanović, da nam se zabranjuje mirna šetnja a dozvoljava samo okupljanje na trgu Majora Zorana Karlice i to u ograničenom vremenu od 12:00 do 13:00 h. Indikativno je da su nam tu naredbu uručili dan prije održavanja Dana bijelih traka i tako nas organizatore doveli u nepovoljan i ničim izazvan položaj. Naglašavamo da se to desilo na dan kada je istom ulicom prošla povorka zvanično najavljena kao obilježavanje “dana odbrane grada”. Ove godine su organizovane i druge slične povorke a neke od njih su bile veoma uznemiravajuće, poput noćne šetnje sa bakljama 8. januara.” saopšteno je iz udruženja.
“Smatramo da nas je PU Prijedor ovim Rješenjem dovela u diskriminirajući položaj u odnosu na lokalne vlasti i organizacije finansirane iz budžeta grada kojima su ovakva okupljanja dozvoljena. Time nam se krše temeljna ljudska prava i nepotrebno uznemiravaju porodice žrtava koje su u ovom Danu komemorirale ubijene i nestale članove svojih porodica.
U obrazloženju je između ostalog navedeno da je za taj dan prijavljeno više skupova i da bi dozvoljavanje svih tih okupljanja “došlo do ozbiljne opasnosti od nasilja”. Ukoliko je policija imala dojave o pripremama nasilničkog ponašanja trebala je postupati prema tim licima i grupama a ne ograničavati pravo na mirno okupljanje inicijativi Jer me se tiče, koja dostojanstveno godinama održava komemoracije za ubijene prijedorske civile.
Uputili smo žalbu Ministarstvu unutrašnjih poslova RS ali ona ne odlaže rješenje o zabrani i ograničenju. Prije deset godina je ista policijska uprava zabranila komemoraciju za 266 ubijenih žena i djevojčica u Prijedoru. Zbog te očite diskriminacije i kršenja ljudskih prava žrtava smo pokrenuli obilježavanje Dana bijelih traka, kao podsjetnik na maj 1992. godine kada je nesrpsko stanovništvo Prijedora Krizni štab opštine Prijedor natjerao da svoje kuće i stanove označe bijelim zastavama a ukoliko se kreću po gradu da stave bijele trake.
Mi, organizatori Dana bijelih traka moramo ispoštovati ovu naredbu ali ćemo istrajati kod pravosudnih i međunarodnih tijela da budu sankcionisani svi oni koji su odgovorni za uskraćivanje ljudskih prava i koji su porodice žrtava i preživjele žrtve ponizili i uznemirili ovakvim nepotrebnim i nezakonitim činom.
Pozivamo sve one koji će sutra prisustvovati obilježavanju Dana bijelih traka u Prijedoru da bijelu traku nose cijeli dan na vidljivim mjestima. Javno okupljanje ćemo održati na trgu Majora Zorana Karlice u trajanju od 12:00 do 13:00 h. Naši redari neće formirati kolone na uobičajenim mjestima te je dolazak svakog učesnika na trg slobodan. Molimo da svi koji budu nosili bijelu traku tog dana da to čine dostojanstveno i da u slučaju bilo kakvih provokacija ili narušavanja javnog reda to prijave najbližem službeniku policije.
Učesnici koji žele na trg donijeti ruže sa imenima djece, moći će ih preuzeti od članova porodica ubijene djece na mjestu gdje će se graditi spomenik ubijenoj djeci – na ulazu u Stari grad kod mosta u ulici Ahmeta Babića.
Budimo dostojanstveni i ne dozvolimo da iko naruši dan bijelih traka!” naveli su iz udruženja Jer me se tiče.
Sutra će biti obilježeno 30 godina od početka onoga što mnogi nazivaju jednim od najstrašnijih zločina na ovim prostorima.
Tog 31. maja 1992. godine vlasti bosanskih Srba u Prijedoru izdale su naredbu da nesrpsko stanovništvo obilježi svoje kuće bijelim zastavama ili čaršafima, te da pri izlasku iz kuća stave bijele trake oko ruke. Prethodno su otvoreni logori Keraterm, Omarska i Trnopolje, gdje su ljudi masovno bili odvođeni, a potom mnogi i ubijeni u masovnim egzekucijama i drugim zločinima.
Fokus.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE