ŠETNJA KROZ DŽAMIJE: Kočevska džamija u centru Zenice

ŠETNJA KROZ DŽAMIJE: Kočevska džamija u centru Zenice

U centru Zenice, 1557. godine izgrađena je poznata Kočevska džamija.

Kočevska ili Sulejmanija džamija izgrađena je u toku druge polovine XVI stoljeća. Ova tvrdnja proizilazi iz njenog drugog naziva Sulejmanija, što pretpostavlja da ju je dao izgraditi sultan Sulejman Veličanstveni (1520-1566). Nažalost, ne postoji konkretan pisani dokument ili epigrafski spomenik koji bi ovu tvrdnju potvrdio, pa tačnu godinu njenog nastanka kao i kod drugih zeničkih džamija, ne možemo utvrditi.

Na istom mjestu do 1990. postojala je stara Kočevska džamija, koja je prema nekim predajama građena u periodu 1520-1557. godina.

Stara džamija je bila potpuno dotrajala te je srušena a izgrađena je potpuno nova od temelja do krova 1990. godine.

Kočevska džamija, u starom obliku (do 1989) bila je pravougaone osnove, sa četverovodnim krovom pokrivenim crijepom. Minaret je bio kameni , procjenjuje se da je bio visok oko 24 metra. Objekat nije imao nikakav portal, tarih i slično, pomoću čega bi se moglo doznati više o džamiji. Pravougaona osnova džamije omogućila je površinu za obavljanje namaza u iznosu od 130 m2 (metara kvadratnih). Zanimljivo je to da je minaret od kamena izgrađen tek decembra 1928 godine, s’ obzirom da je stari drveni minaret već bio dotrajao u svome konstruktivnom pogledu.

Godine 1988. pokrenuta je incijativa da se stari objekat sruši i izgradi novi, veći, za potrebe lokalnog džemata. Nova džamija je izgrađena krajem 1990. godine. Objekat je kvadratne osnove, sa kupolastim krovom i zatvorenim trijemom. Sadašnji minaret je visok 32 metra i ima dva šerefeta. Oko džamije se nalazi manji harem sa desetak nišana, koji nemaju neku značajnu estetsku ili dokumentarno-historijsku vrijednost. Kočevska džamija 2000-tih godina dobiva svoj konačni izgled sa kvadratnom osnovom džamije i popratnim sadržajem u samom dvorištu džamije. Pa se tu pored muškog i ženskog wc nalazi i abdesthana i knjižara sa velikim brojem naslova kako islamskog tako i svjetovnog sadržaja. U posljednih nekoliko godina došlo je do proširenja i pokrivanja vanjskog dijela za obavljanje namaza. S’ tim izmjenama Kočevska džamija je dobila na prostranosti površine za obavljanje namaza. Kako je džamija smještena na prometnom dijelu našeg grada, osim za potrebe vjernika, otvorena je svakodnevno za posjete turista i naših sugrađana drugih vjeroispovjesti.

Zanimljivo je spomenuti to da su na ulazu u džaamiju ranije bili postavljeni manji svijećnjaci (čirak), visine oko 70 cm, koji su služili kao noćna rasvjeta. Kočevska ili Sulejmanija džamija do sada nikada nije proglašavana spomenikom kulture.

 

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE