Sevlid Hurtić: BiH sama odlučuje o svojoj sudbini

Sevlid Hurtić: BiH sama odlučuje o svojoj sudbini

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić govorio je u intervjuu za „Avaz“ o najaktuelnijim dešavanjima u posljednjem periodu.

Nezaobilazna tema razgovora bila je formiranje Vlade FBiH. Hurtića smo pitali smatra li nužnom intervenciju visokog predstavnika Kristijana Šmita (Christian Schmidt).

– Lično, nisam zagovornik daljnjih intervencija visokog predstavnika u ovom slučaju. Smatram da mi u BiH moramo preuzimati veću odgovornost. Ovo je naša država i mi moramo odlučivati o svojoj sudbini. Ne želim prejudicirati ko treba činiti buduću vlast na nivou FBiH, ali smatram da svi relevantni politički akteri moraju smoći snage i naći način da sjednu, razgovaraju i riješe ovo pitanje, bez intervencija sa strane – navodi Hurtić.

Kao ministar za ljudska prava, u kontekstu rasprava o izmjenama Ustava i Izbornog zakona, naglašava da provođenje presuda u slučajevima „Sejdić i Finci“ (Rom i Jevrej), „Zornić“ (ostali), „Pilav“ (Bošnjak), „Pudarić“ (Srbin) i „Šlaka“ (Albanac) mora biti prioritet.

Veće kazne

Govoreći o tragičnom napadu na povratnike Memišević, supružnike koji su pretučeni i opljačkani u selu Omeragići kod Višegrada, Hurtić ističe da je to najbrutalniji zločin u posljednjih nekoliko godina, koji je šokirao cijelu zemlju.

– Ovaj napad ima dodatnu težinu jer se desio u najodabranijem mjesecu za muslimane, u mjestu gdje su 1992. godine počinjeni strašni ratni zločini nad bošnjačkim stanovništvom, a posebno jer je razbojnik pretukao nanu i dedu koji su u osmoj deceniji života. Nadležne institucije moraju biti mnogo efikasnije, a kazne za počinioce puno veće. Na taj način bi se obeshrabrili potencijalni počinioci – naglašava Hurtić.

Popraviti sistem

Dodaje da je situacija, nažalost, potpuno suprotna.

– Razbojnik koji je osumnjičen za napad na Memiševiće u Višegradu 2008. godine je ubio svog sugrađanina srpske nacionalnosti kako bi mu oteo penziju. Logično je pitanje: otkud on na slobodi? Dakle, sistem moramo popravljati, a kazne moraju biti veće i oštrije – stava je Hurtić.

Dodaje da je održao niz sastanaka sa zvaničnicima u entitetu RS i da misli da će ovaj slučaj biti riješen.

Ključni zadaci

Ministarstvo na čijem čelu je Hurtić će u narednom periodu imati jednu od najznačajnijih uloga u ispunjavanju obaveza na putu ka EU, jer se od 14 postavljenih prioriteta čak pet direktno odnosi na Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice.

– U toku su aktivnosti na izradi srednjoročnog programa za suzbijanje diskriminacije, koji je vrlo važan strateški dokument, na kojem naši zaposlenici vrijedno rade. Ovaj dokument je važan i zbog povlačenja sredstava iz IPA fondova – kaže Hurtić.

avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE