Široki Brijeg osvajač Kupa BiH u fubalu

Bosna i Hercegovina ima ime osvajača Kupa u fudbalu, a to je ekipa Širokog Brijega.

Fudbaleri Širokog Brijega i Sarajeva odmjerili su snage u drugom, uzvratnom susretu finala Kupa BiH u fudbalu, nakon što je današnji domaćin u prvom susretu slavio sa 0:1 na stadionu Asim Ferhatović Hase.

Podsjetimo, pred sami početak susreta, tokom tradicionalnog intoniranja himne u ovom takmičenju – zvanična melodija BiH je izviždana.

Gostujuća ekipa na ovom susretu nije imala podršku, obzirom da je jedna grupa navijača vraćena nazad u Sarajevo.

Izvor: N1

Vratimo se fudbalu. Ekipa Sarajeva bila je nešto bolja u prvom poluvremenu, no bolju igru i prilike nisu uspjeli realizovati.

Široki Brijeg je ipak bolje otvorio susret, a u prvih desetak minuta stvorili su nekoliko poluprilika – ali bez ozbiljnijih prijetnji po gol Pavlovića.

U 10. minutu, nakon jedne sporne situacije – fudbaleri Sarajeva su tražili jedanaesterac, ali sudija se nije oglasio.

Udarac Sarića je domaći golman lagano odbranio, a onda je uslijedila najbolja šansa u prvom poluvremenu. Glavni akter bio je Nermin Crnkić, fudbaler Sarajeva.

On je u 17. minuti promašio nemoguće. Hebibović je po desnoj strani odlično probio, i uposlio Crnkića koji ispred sebe nije imao nikoga, uključujući i golmana.

Uputio je udarac sa nekih sedam-osam metara i promašio – doslovno “more s mola”.

Nakon toga, Sarić je pokušao iz daljine – ali bez ozbiljnijih problema po golmana. U 29. minuti je Mihojević pogodio stativu Širokog Brijega, nakon čega je Sarajevo zatreslo mrežu – ali je gol poništen zbog nedozvoljene pozicije.

Igra između dva šesnaesterca obilježila je ostatak prvog dijela, ali se na odmor otišlo bez golova.

Nazanimljvije dijelove prvog poluvremena pogledajte u video prilogu.

Izvor: DailyMotion

Drugo poluvrijeme počinje slično kao i što je okončano prvo. Obje ekipe smjenjuju se u polušansama, ali uz dosta grublju igru – koja je obzirom na rezultat iz prvog meča odgovarala domaćoj ekipi.

U 63. minuti sviran je jedanaesterac za Sarajevo. Bralić je hrvačkim zahvatom zaustavio igrača Sarajeva, i dobio žuti karton – a sudija je pokazao na najstrožu kaznu.

Odgovornost je preuzeo Bekić i pogodio za 0:1, što je u tom momentu značilo da je rezultat u egalu.

Nakon gola Sarajeva, bilo je očito da gosti žele postići još jedan gol i tako izbjeći penale, odnosno fudbalsku lutriju. Međutim, ni Široki Brijeg se nije predavao. Obzirom na popriličnu borbu u ovom meču, ali i zgusnut raspored obje ekipe u Ligi za prvaka, odnosno u Ligi za opstanak – timovi su obzirom na stanje na terenu čekali penale.

Nakon 180. minuta igre, rezultat je glasio 1:1 – što znači da će udarci sa 11 metara odlučiti pobjednika, odnosno osvajača Kupa BiH.

Boljim izvođenjem penala, ukupnim rezultatom 4:2 – Široki Brijeg je ponio titulu osvjalča Kupa BiH.