Sirutka je itekako korisna: pročitajte kako vam može pomoći

Sirutka je itekako korisna: pročitajte kako vam može pomoći

Ako se redovito konzumira, stručnjaci tvrde da pomaže u aktiviranju brojnih tjelesnih funkcija i istodobno pomaže u topljenju viška nagomilanih masnoća.
Ilustracija

Sastav i ljekovitost sirutke

Ova namirnica prikladna je za prehranu od začeća do duboke starosti.Zbog sličnosti majčinom mlijeku može se koristiti kao nadomjestak za mlijeko u prehrani dojenčadi.Sirutka je u izvornom obliku tekućina koja sadrži manje od 1% bjelančevina i preko 93% vode.Glavni su joj sastojci kalij, natrij, magnezij, fosfor, željezo, cink, bakar, kobalt, mangan, molibden, vitamini, vrijedni enzimi i aminokiseline.Sto grama sirutke sadrži samo 26 kalorija, zbog čega je posebno pogodna za mršavljenje.

Najzdraviji napitak za bolesnu jetru

Sirutka je moćan čistač jetre, a čista jetra ključ je dobrog zdravlja.Ako bolujete od bilo kakve bolesti jetre, redovito pijte sirutku.Sadrži beta-laktoglobulin koji opskrbljuje organizam aminokiselinama zvanima BCAA. BCCA značajno pomažu kod uznapredovalih jetrenih bolesti.Stručnjaci potvrđuju da oboljelima od ciroze suplementiranje s BCAA pomaže da žive duže i kvalitetnije.

Sadrži i alfa-lactalbumin, koji obiluje esencijalnom aminokiselinom triptofanom poznatom po reguliranju sna i poboljšavanju raspoloženja.Bogat je imunoglobulinima i lizosomom, koji jačaju imunitet, što je vrlo korisno kod kroničnog hepatitisa.Sadrži protuupalni laktoferin, sastojak od neprocjenjive važnosti za one čija je jetra podložna upalama.Puna je cisteina, potrebnim tijelu za proizvodnju glutationa, antioksidansa koji štiti tijelo od upala i toksina. Kliničke studije pokazale su da je njegova razina jako niska kod oboljelih od hepatitisa C, što pogoršava oštećenja jetre.

Glutation je moćan antioksidans koji pomaže i kod problema sa štitnjačom, kroničnim upalama, rakom, multiplom sklerozom i Parkinsonovom bolesti.

Za izdržljivost i mršavljenje

Sirutka bi trebala biti dio vašeg svakodnevnog menija ako se intenzivno bavite sportom, pokušavate smršavjeti, pod stresom ste ili bolujete od teške bolesti.Obiluje elektrolitima, odlično hidratizira tijelo, daje više energije pa je puno prikladnija od štetnih energetskih pića.Glavna je sirovina za proizvodnju proteina, koji su neizbježan dio prehrane svakog sportaša.Omogućuje brži oporavak i rast mišića nakon vježbanja, smanjuje apetit i potiče mršavljenje.Istraživanja pokazuju da doprinosi i zdravlju krvnih žila, jer smanjuje glukozu u krvi i krvni pritisak.Debljina, visok pritisak, umor i stres pošasti su modernog života koje značajno možete ublažiti redovnom konzumacijom sirutke.

Narodni lijek za probavu

Sirutka posjeduje mliječnu kiselinu, koja smanjuje prekomjeran broj gljivica i bakterija u crijevima, a njen niski PH potiče njihov rad.Redovno je konzumirajte kod zatvora, nadutosti, grčeva, divertikulitisa i hroničnih upala crijeva.

Ovaj stari narodni lijek može značajno pomoći kod:

hroničnog umora i stresa
debljine i prejedanja
visokog pritiska
pada imuniteta
želučanih tegoba
bolesti jetre
kandide
čišćenja organizma od toksina

Priprema i primjena sirutke

Sirutku možete napraviti sami od sirovog domaćeg mlijeka, nabaviti od lokalnih proizvođača, na tržnicama ili u trgovinama eko hrane.Najbolja je kozja sirutka, ali dobra je i kravlja. Bitno je da je riječ o pašnim životinjama koje nisu “pumpane” hormonima.U prosjeku se od 10 litara mlijeka dobije jedan kilogram sira i devet litara sirutke. Znate li koliko je to ljekovitog napitka?U početku sirutku pijte umjereno, jer ona ima diuretička svojstva. Možete je piti triput dnevno po 1,5 decilitar, a postepeno ovu dozu možete povećati i do litre dnevno.

Kod probavnih smetnji promiješajte žlicu sirutke u čaši vode i popijte prije svakog obroka.

Osim za liječenje, sirutku možete koristiti i za vanjsku njegu kože i kose, u pripremi pekarskih proizvoda i smoothieja te u prehrani domaćih životinja i kućnih ljubimaca.

Intolerancija na sirutku

Neke osobe su alergične na sirutku. Ako sumnjate na alergiju, napravite jednostavni kućni test intolerancije na ovu namirnicu.

Navečer utrljajte malo sirutke na zapešće.

Ako vam ujutro koža bude nadražena, vi ste jedna od rijetkih osoba alergičnih na ovu namirnicu i ne preporučuje vam se terapijska primjena sirutke.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica