Skandal na Afričkom kupu nacija: Sudija dva puta dosudio kraj meča prije vremena

Nogometaši Malija pobijedili su u prvom kolu Afričkog kupa nacija selekciju Tunisa rezultatom 1:0, a ovaj susret ostat će upamćen po skandaloznim odlukama glavnog sudije Janny Sikazwe iz Zambije.

Naime, sudija je prvo svirao kraj utakmice u 85. minuti budući da je njegov sat na ruci brzao pet minuta od predviđenog, a onda nakon konsultacija s VAR-om poništio je svoju odluku.

Ipak, tu nije bio kraj. Sikazwe je u 89. minuti ponovo svirao kraj utakmice, ovaj put definitivno. Očekivano su uslijedili protesti Tunižana koji su sudiju ganjali po terenu te mu objašnjavali da je na velikom semaforu 89. minut i da ima još minimalno tri do četiri minute nadoknade zbog izmjena i prekida.

Sudiju je okružilo osiguranje koje ga je ispratilo s terena, a i nogometaši Malija su bili iznenađeni ovom odlukom.

Inače, sudija je na ovom meču imao pune ruke posla pa je tako u 77. minuti dosudio penal za Tunis koji nije iskoristio Khazri. Tri minute prije kraja meča dodijelio je i crveni karton za Tourea iz Malija.

Gol vrijedan tri boda za Mali postigao je Kone u 48. minuti iz još jednog penala. Mali je tako dospio na prvo mjesto grupe F, a drugi meč ove grupe igraju Gambija i Mauritanija.