Vrijeme skijanja sve je bliže, a mnogima baš to doba godine, period je kojem se najviše vesele. No, osim što je to vrijeme odmora i uživanja u snježnim radostima i svemu što skijanje donosi, ovom zimskom sportu stručnjaci dodaju i niz zdravstvenih prednosti, kako fizičkih, tako i psihičkih.
Prema riječima prof.dr. Siniše Kovača, profesora na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja u Sarajevu i predsjednika Asocijacije trenera i učitelja skijanja u BiH, radi se o sportu čije su prednosti za zdravlje čovjeka, nemjerljive.
– Sam odlazak na planinu, naročito nama koji živimo u smogom zagušenom Sarajevu, nešto je što se novcem ne može platiti. Još ako se bavite nekim zimskim sportom, kao što je skijanje, skijaško trčanje ili snowboard, napravili ste pun pogodak. Osim čistog zraka kojeg udišemo, imamo i tjelesnu aktivnost, prijeko potrebnu organizmu, koja nam pomaže da ostanemo u formi i potrošimo gomilu kalorija koje tokom dana unesemo. Samo alpsko skijanje ili trčanje imaju različite utjecaje na organizam. I jedan i drugi sport prikladni su za sve uzraste. Ja, kao neko ko se bavi skijanjem cijeli svoj život, smatram da je ono apsolutno pozitivno i da bi se svi, a ne samo djeca i mladi, tokom zime trebali baviti ovom aktivnošću – kaže Kovač.
Sa skijanjem osoba može početi od ranog djetinjstva, već sa polaskom u školu. Gornje granice nema, i ona, kako kaže naš sagovornik, zavisi od zdravstvene sposobnosti osobe.
– Moj otac ima 87 godina i još uvijek skija, tako da zaista nema granice ako se dobro osjećate, pokretni ste i volite zimske sportove. Skijanje nije opasan sport ako se pridržavate pravila, nije pretjerano motorički zahtjevno i smatra se, ako osoba može brzo sići niz stepenice, onda može i skijati – objašnjava Kovač.
Brojne su zdravstvene prednosti skijanja, od jačanja kosti, zglobova i mišića, preko blagotvornog učinka na kardiovaskularni sistem, do toga da utječe na bolji san i raspoloženje.
– Ono od čega početnici najviše zaziru su povrede, ne znajući da skijanje donosi zaista mali rizik od njih. Kada je riječ o učestalosti povreda u rekreativnim bavljenju nekim sportom, moram kazati da je na prvom mjestu nogomet. Skijanje, kada je riječ o rekreacijskom obliku, uopće nije opasno, naročito ako osoba ima potpunu opremu i ako je prošla časove škole skijanja – naglašava Kovač.
Iako je Sarajevo okruženo olimpijskim planinama, koje nude odlične mogućnosti bavljenja zimskim sportovima, još uvijek je mali obroj onih koji se odlučuju na ovaj vid rekreacije.
– Nažalost, po nekim procjenama, broj Bosanaca i Hercegovaca koji skijaju, pet puta je manji u odnosu na osamdesete godine prošlog stoljeća. Razloga je nekoliko, od toga da mi još uvijek nemamo dovoljno razvijenu svijest o zimskim sportovima i njihovom utjecaju na naše zdravlje, do finansijskih razloga, jer mnogi skijanje smatraju veoma skupom rekreacijom. Mislim da se u budućnosti treba više uraditi na informiranju građana, jer mnoge zemlje vape za planinama poput naših Igmana i Bjelašnice. Mislim da bismo tu prednost trebali iskoristiti. Što se tiče finansijske strane, rekreativac ne mora imati novu opremu. Skije, pancerice i kaciga mogu biti polovni, a oprema se može i iznajmiti – kaže Kovač.
Najvažnije zdravstvene prednosti skijanja:
Jača kosti i zglobove
Koljena moraju izdržati težinu i napetost iz tijela dok klize nizbrdo, tako da svaki put kada skijate, jačate koljena. I kosti će također, postati jače u rezultatima utjecaja vaše težine na noge. Ne samo da ćete se zabaviti na padinama, već ćete spriječiti osteoporozu i štetu na koljenima.
Jača mišiće donjeg dijela tijela
S obzirom da je skijaš tokom vožnje na skijama u konstantnoj poziciji počučnja, ova aktivnost jača unutarnje dijelove natkoljenica, mišiće stražnje lože, mišiće prednje strane natkoljenice i stražnjicu.
Povećava kardiovaskularnu izdržljivost
Kao aerobna aktivnost, koja zahtijeva izdržljivost, skijanje pomaže u potrošnji kalorija i gubitku viška kilograma. Prosječna potrošnja kalorija sa 60 minuta skijanja penje se na čak do 700 kalorija, što skijanje čini jednim od sportova koji troše najviše kalorija. Također, početnicima će pomoći i hodanje prema početku staze (umjesto vožnje uspinjačom) u poboljšanju zdravlja srca i pluća.
Poboljšana fleksibilnost
U skijanju je dobra fleksibilnost ogromna prednost. Izgradnjom fleksibilnosti smanjuje se rizik o mišićnih istezanja i drugih povreda. Stoga, redovno istezanje mišića corea (mišići čija je glavna funkcija stabilnost lumbalno-karlične regije) ojačat će mišiće trbuha, bočnog trbuha te pregibače kuka koji su aktivni tokom skijanja.
Poboljšava raspoloženje
Koliko puta ste čuli da se raspoloženje podiže zimi? Znamo da je uzrok toga nedostatak vitamina D, ali jeste li znali da skijanje može poboljšati raspoloženje? Skijanje može potaknuti opće dobro i dovesti do sreće. Vrlo je korisno za mentalno i tjelesno zdravlje.
Brzo ćete zaspati
Budući ste, dok skijate, aktivni, svakako bi vam trebalo biti lakše zaspati nakon što dođete kući. Poboljšani san znači bolji i kvalitetniji život.
Potiče zdrave prehrambene navike
Tokom boravka na planini važno se opskrbiti energijom koja je potrebna za sve izazove na skijama. Doručak mora organizam napuniti energijom, ručak treba nadomjestiti do tog vremena potrošenu energiju, a večera pomoći u oporavku nakon cjelodnevne aktivnosti. Stoga, skijanje automatski potiče na zdravije prehrambene izbore – unošenje proteina, zdravih masti, manje šećera i puno voća i povrća.
Faktor.ba