Skup u Zenici o zlostavljanju djece

Skup u Zenici o zlostavljanju djece

Dječija ambasada organizirala je okrugli sto „Stop zlostavljanju i ubijanju djece“, zajedno sa majkama ubijene djece iz BiH, Hrvatske i Srbije te Akademijom nauka i umjetnosti BiH. Prema procjenama UN-a, svake godine u svijetu nestane oko 8 miliona djece, a tu se ubrajaju i djeca koja su oteta ili su pobjegla od kuće zbog torture uže familije. U Jugoistočnoj Evropi djecu počinju ubijati djeca, roditelji i otuđene države. Cilj današnjeg skupa je zaustaviti nasilje dok još nije kasno.

U učionici Osnovne škole „Musa Ćazim Ćatić“ u Zenici, u kojoj je 18. septembra smrtno stradao 11-godišnji dječak Harun Mujkić, organiziran je okrugli sto s ciljem da konačno, kako je istaknuto, zazvoni uzbuna zbog mentalnog stanja građana Balkana i podsjeti javnost da je dijete najveće bogatstvo, te da su kod nas djeca sve češće zaboravljena i napuštena.

“Stigli smo do toga da roditelji ubijaju djecu, da drugovi ubijaju jedni druge. Neshvatljivo je da čovjek ubije sina starog 4 mjeseca i da kaže naljutio me je jer je plakao. Neshvatljivo je da dječak od 11 godina sa 2 taekwondo udarca ubije najboljeg druga”, upozorava Duško Tomić, generalni sekretar Dječije ambasade.

Haris Mujkić Harunov je otac. Kaže kako je nad njegovim sinom izvršeno nasilje

“Tražimo odgovornost države u ovom svemu. Ne tražimo ničiju glavu, ali neko mora odgovarati za sve što se dogodilo”, naglašava on.

Stojan Božinovski iz Srbije već 5 godina pokušava zaštiti svog maloljetnog sina od majčinog fizičkog i psihičkog zlostavljanja, inače profesorice na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

“Međutim, Centar za socijalni rad, sudovi, tužilaštva, zaštitnik građana – niko ne želi da pomogne. Pojedini ljudi rade tamo pokušavaju da zataškaju sve to”, tvrdi on.

Tomić ističe da nju štiti srbijanska propala politička scena – roditelj je došao ovdje da vrisne.

Činjenica da se na današnjem skupu nije pojavio nijedan politički zvaničnik govori u kakvoj je krizi društvo, koje nije u stanju zaštititi djecu od zlostavljanja vršnjaka, pa čak i vlastitih roditelja. Iz Zenice je potekla ideja o formiranju odbora roditelja djece koja su doživjela nasilje, s ciljem da u svakom bh. gradu zasvira „alarm na uzbunu“ za zaštitu djece.

federalna.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE