Sloboda izbacila Željezničar iz Kupa i produbila krizu Plavih

Nogometaši Slobode plasirali su se u osminu finala Kupa BiH nakon što su na Tušnju pobijedili Željezničar rezultatom 1:0.

Federalni prvoligaš Sloboda je tako ostvarila veliki uspjeh, dok je s druge strane produbljena velika kriza Plavih kojoj se ne nazire kraj, s obzirim i na četiri vezana ligaška poraza.

Sloboda je bolje otvorila susret i prijetila je preko Dilavera i Ćivića, ali nisu to bili udarci koji su mogli ozbijnije ugrozizi Mulalića.

U 16. minuti pred golom Slobode u šansi se našao Allyson, ali u posljednji čas reagovao je Hadžibeganović. Nedugo zatim susret je zakratko prekinut, nakon što je sudija Dražen Marić iz Bijeljine od delegata zatražio da se skine zastava sa obilježjima Armije Republike BiH.

Samo četiri minute kasnije Plavi s Grbavice propustili su dobru šansu. Allyson je šutirao s desetak metara, a Muminović krajnjim naporom zaustavio šut i poslao loptu pored stative. U 26. minuti prijetio je i Štilić, ali šutirao je pored gola.

Sloboda je solidno igrala i izvela je nekolio opasnih akcija, ali izostao je završni pas, da bi novu veliku šansu Željo imao u 30. minuti kada je Muminović sjajno odbranio udarac Amoaha koji je bio sam pred golom, te se na odmor otišlo bez golova.

I u nastavku se igralo borbeno i tvrdo, a Sloboda je u 60. minuti u dva navrata opasno prijetila preko Hasanbegovića i Husejinovića koji nisu najbolje šutirali iz izglednih situacija.

Željo je u 78. minuti izveo lijepu kombinaciju, ali Al-Jaber i Haračić nisu uspjeli da zatresu mrežu domaćih, a onda u 81. minuti Plavi su propustili pravi zicer.

Amoah je spustio glavom loptu za Krpića koji je šutirao sa pet metara, ali fenomenalno ga je izblokirao Vulić i spasio čist gol.

Kazna je uslijedila u 83. minuti, mladi lijevi bek Tarik Kapetanović, koji je u Slobodi na posudbi iz Sarajeva, fenomenalno je šutirao sa preko 20 metara i pogodio je za 1:0 i veliku pobjedu Slobode koja je prošla dalje.