Slovenija ostaje prijatelj BiH, ali ima pitanja bez epiloga

Slovenija je bila i ostaje prijatelj Bosni i Hercegovini – rekao je po dolasku u Sarajevo slovenački premijer, dočekan uz vojne počasti.

Otvorenih pitanja između dvije zemlje nema, složili su se Zvizdić i Cerar. Nema novih, osim ranijeg – stare devizne štednje koja se rješava isplatama po tužbi deviznih štediša. Zvizdić potvrđuje – isplaćeno je skoro 30 miliona evra.

“Slovenija je preuzela na sebe veliki finansijski teret, ali se zaista trudi da sprovede presude i to je potvrdilo i Vijeće Evrope da je Slovenija na dobrom putu. Isplate se obavljaju kao što je to i predviđeno, a ja se zaista nadam da ćemo konstruktivnim dijalogom riješiti sve ono što bi još bilo otvoreno”, istakao je Cerar.

Evropski sud za ljudska prava u julu 2014. donio je konačnu odluku da Slovenija i Srbija dužne platiti odštetu deviznim štedišama nekadašnje Ljubljanske banke i Invest banke. Time je zapravo potvrđena presuda iz 2012. po tužbi troje deviznih štediša u predmetu “Ališić i drugi protiv BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije i Makedonije”.

“Istina unutar kompletne presude postoji još jedan za Bosnu i Hercegovinu problem, a to je pitanje isplate onim bh. štedišama koji su potraživanja u Ljubljanskoj banci iskazali na jedinstvenom računu građana, a nisu ga na bilo koji način utrošli u procesu privatizacije. Takvih je nešto iznad pet hiljada građana BiH, ali sam diguran da ćemo uz nastavak saradnje i obostranu političku volju riješiti i ovo pitanje”, potvrdio je Denis Zvizdić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH.

Amila Omersoftić, predsjednica Upravnog odbora Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH je kazala:

“Iako je Evropski sud priznao nama to pravo, Slovenija to pravo osporava. Već preko 200 štediša je dobilo odbijenicu. Slovenija prema slovenskom zakonu može voditi upravne sporove pred Upravnim sudom u Ljubljani što je dosta zahtjevno i problematično jer se radi o ljudima koji su u dubokoj starosnoj dobi. Ono što je najbitnije nas zaista prati Evropski sud za ljudska prava, tako da mi njima šaljemo apsolutnost podataka o svakom prekršaju presude. Nisam baš sigurna da će Slovenija moći riješiti ovaj problem, ali očekujem da će Evropski sud dati nalog za svakog ovog štedišu da im se sredstva isplate.”

No, još je jedno pitanje bez epiloga u odnosima dvije zemlje. Vijest da slovenački trgovački lanac “Tuš” 2014. zatvara prodajne objekte u BiH zbog teške ekonomske situacije bio je hladan tuš bh. dobavljačima.

Početak afere otkrio je oko 20 miliona duga domaćim dobavljačima, razne sumnjive tranakcije i neisplaćene obaveze prema državi koje istražuje Tužilaštvo BiH. U međuvremenu stiže podatak o povećanoj robnoj razmjeni dvije zemlje – koji je u prošloj godini dostigao 1,1 milijardu evra.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE