Smailbegović: Džabe kandidatski status, niko neće ulagati u BiH ako mu trebaju mjeseci da otvori firmu

Smailbegović: Džabe kandidatski status, niko neće ulagati u BiH ako mu trebaju mjeseci da otvori firmu

Dodjeljivanjem kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini za ulazak u Evropsku uniju onaj euforični dio javnosti doživio je kao ogroman uspjeh koji će se materijalizovati uz donacije iz Brisela vrijedne stotina miliona eura i pozitivnog zaokreta kada je u pitanju priliv stranih investicija.

No da to baš i nije tako najavio je prije nekoliko dana šef Delegacije EU-a u BiH Johann Sattler poručivši kako “kandidatski status ne donosi neke posebne fondove”. Da ne treba imati prevelika očekivanja smatra i Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH.

– Tačno je da BiH svojim geografskim položajem i radnom kulturom stanovništva može biti mamac za strane investicije, prije svega za naše tradicionalno najveće ekonomske partnere, Nijemce, Austrijance, Italijane…

Tome u prilog ide i činjenica da su se u EU tokom pandemije koronavirusa uvjerili koliko je upitan lanac snabdijevanja iz Azije, pa se na Zapadu sve više okreću bližem okruženju. Nažalost, tu je kraj pozitivnim karakteristikama kada je u pitanju privlačenje stranih investitora. Naš postojeći poslovni ambijent tjera investitore, niko pametan neće doći ovdje – kaže Smailbegović za Faktor.

Objašnjava zašto je skeptičan kada su u pitanju (ne)realne najave da će doći do značajnog povećanja stranih investicija.

– U pravilu za otvaranje kompanije treba nekoliko mjeseci, za izgradnju poslovnog objekta, proizvodnog pogona ili fabrike godinu ili dvije. Istina, postoji određen broj lokalnih zajednica koji su te procedure drastično ubrzali i pojednostavili, ali tih primjera je neznatno.

Istovremeno, troškovi rada su nam visoki. Naši ekonomisti kažu kako nema zemlje u kojoj radnik kući nosi manje novca od plaće jer su doprinosi ogromni – ističe Smailbegović.

Naglašava kako ozbiljni, veliki strani investitori ne bi u BiH donijeli samo novac, kapital, tržište…, već i tehnološki napredak.

Nova projekcija CBBiH

– Naša privreda je na niskom tehnološkom nivou, nižem nego prije rata. Evo jednog od brojnih primjera. Do 1992. godine u Hrasnici su se proizvodili motori za Mercedes, a danas na istoj lokaciji imamo tvornicu namještaja, starački dom… Oni dobro rade, sve je to uredu, ali nazadujemo kada je u pitanju tehnološki razvoj – govori on.

I tu nije kraj problemima.

– To što nam radnici odlaze više nije vijest. Nažalost, BiH napuštaju i poslodavci koji svoje biznise izmještaju u susjednje zemlje, Hrvatsku, Srbiju…, gdje je povoljniji poslovni ambijent. I kako onda privući stranca kada domaći kapital odlazi iz BiH – pita se naš sagovornik.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica