Smanjenje PDV-a: Populizam ili stvarna pomoć privredi

Smanjenje PDV-a: Populizam ili stvarna pomoć privredi

Predstavnički dom Parlamenta BiH na posljednjoj sjednici prihvatio je inicijativu zastupnika PDP-a Mire Pekić i Branislava Borenovića kojom je naloženo da Vijeće ministara BiH u roku od 30 dana pripremi izmjene Zakona o PDV-u, u smislu smanjenja stope poreza sa 17 na pet posto na sve pružene usluge u turizmu, ugostiteljstvu i putničkom saobraćaju.

Stav UIO

Tragom ove inicijative, mišljenje smo zatražili od nadležnih iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH. 

– UIO ima isključivu nadležnost za provođenje propisa iz oblasti indirektnih poreza, pa i za provođenje Zakona o PDV-u BiH. S druge strane, da bi se usvojile bilo kakve izmjene Zakona o PDV-u, mora se provesti propisana procedura, a to znači da takve izmjene moraju usvojiti Upravni odbor UIO, Vijeće ministara BiH i Parlament BiH – pojasnio je Ratko Kovačević, portparol UIOBiH.

Ukoliko se u konačnici u Parlamentu BiH usvoje izmjene Zakona o PDV-u u smislu uvođenja diferencirane, odnosno niže stope PDV-a, Kovačević kaže da će onda, naravno, i UIO provesti takvo zakonsko rješenje.

– Treba naglasiti da je UIO, ali i poreznim obveznicima, potrebno određeno vrijeme da se kvalitetno pripreme za primjenu takvog zakonskog rješenja. Prije svega, mora se izmijeniti programsko rješenje koja prati sistem PDV-a u Upravi, a i porezni obveznici na koje bi se odnosila eventualna izmjena morali bi prilagoditi programska rješenja koja prate njihovo poslovanje – pojasnio je Kovačević.

IZ UIOBiH, također, ističu da nikada nije dobro određene izmjene važnih zakonskih propisa, kao što je Zakon o PDV-u, donositi „ad hoc“.

– Izmjene bi se trebale donijeti na osnovu sveobuhvatnih i kvalitetnih analiza. Pandemija koronavirusa utjecala je na poslovanje brojnih poslovnih subjekata, a ne samo na hotelijere, ugostitelje i prijevoznike – naveli su.

Neki sektori

Ekonomista Faruk Hadžić kaže kako je potpuno razumljiv stav Predstavničkog doma Parlamenta BiH, a koji je usvojio inicijativu o smanjenju stope PDV-a za pojedine sektore. 

– To je predstavljeno kao vid pomoći privredi u teškom vremenu pandemije. Ipak, ukoliko zaista žele pomoći privredi s državnog nivoa putem sistema indirektnog oporezivanja, onda je promjena stope posljednja mjera, jer problem nije u načinu prikupljanja novca kroz PDV i akcize, već kroz krajnju raspodjelu – istakao je Hadžić.

Dodao je da je veći problem što prikupljeni novac nije došao do firmi kojima je pomoć bila najpotrebnija, pogotovo na samom početku krize.

– Trebalo se razmisliti i o prolongiranju roka naplate PDV-a, ili čak plaćanja PDV-a po naplati fakture, što bi bilo više učinkovito – kazao je Hadžić.

Kakve su preporuke

– Činjenica je da su preporuke međunarodnih finansijskih institucija, u smislu pomoći privredi, uglavnom išle u pravcu izmjene zakonskih rješenja u oblasti direktnih poreza poput poreza na dobit, poreza po odbitku, poreza na dohodak, na imovinu i slično. Vrlo mali broj zemalja upuštao se u pomjeranje rokova za podnošenje PDV prijava i plaćanje obaveza po osnovu PDV-a, ili izmjene stopa PDV-a – pojasnio je Kovačević. 

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica