Smršati možete i ako niste na dijeti: Stručnjaci otkrivaju kako

Smršati možete i ako niste na dijeti: Stručnjaci otkrivaju kako

Prepoznajete li se u sljedećoj situaciji: voljeli biste skinuti nekoliko kilograma viška, no istovremeno niste spremni provoditi neku rigoroznu dijetu?

Upravo je ovo situacija koju mnogi smatraju nepremostivom, ali šta ako bismo vam rekli da za skidanje nekoliko kilograma viška čak i ne morate na strogu dijetu.

Stručnjaci za prehranu ističu kako ćete rezultat postići uz nekoliko sitnih izmjena koje biste trebali unijeti u svakodnevno funkcioniranje.

Obratite pažnju na zaslađene napitke

Koliko god pazite na odabir zdravih i nutritivno prihvatljivih namirnica, morate paziti i na napitke koje unosite tokom dana, jer upravo oni znaju biti izvor ogromne količine kalorija.

Različiti napici koje stavljate pod nazivnik kafa, a koji uz kafu najčešće imaju i brdo šećera, gazirani napici, pa čak i izotonički napici za koje mislite da su „zdravi i sportski“, često su bogati šećerima.

Stoga, umjesto da kroz napitke unesete stotine nepotrebnih kalorija, dnevni unos tekućine bazirajte na vodi, nezaslađenim biljnim čajevima, običnoj crnoj kafi bez dodataka ili vodi u koju ste iscijedili limun ili limetu.

Ako se baš zaželite nekog od gore navedenih nepoželjnih napitaka, ograničite se na jedan takav napitak na dan, a ostalo ostanite na vodi.

Dan počnite zdravim doručkom

Niz je studija pokazalo da početak dana dobrim i nutritivno kvalitetnim doručkom smanjuje rizik od loših prehrambenih odabira kasnije u danu. Stoga, ustanite malo ranije i pripremite kvalitetan obrok.

Bez obzira hoćete li se odlučiti za zobenu kašu ili sličan obrok ili neku varijantu s jajima, dobar početak dana je prvi korak u stjecanju zdravijih prehrambenih navika kasnije tokom dana.

Unosite dovoljno tekućine

S brzim životnim ritmom vrlo lako se može dogoditi da prođu sati i sati, a da niste popili gutljaj tekućine. No, pravilo znate: “pijte prije nego osjetite žeđ.”

Najbolje je da uvijek imate vodu nadohvat ruke i svaki put kad je pogledate popijte nekoliko gutljaja. Na taj ćete način redovno unositi vodu bez opasnosti da dehidrirate. Dodatno, dovoljan unos vode osigurava pravilnu probavu, ali i regulira apetit.

Prednost dajte svježim proizvodima

Voće i povrće je bogato vitaminima i mineralima, ima nizak udio kalorija te visok udio vlakana. Upravo ova vlakna daju osjećaj sitosti, ali i smanjuju rizik od niza bolesti.

U svaki obrok uključite neko voće i povrće i dajte mu polovinu tanjira, tako da osigurate dovoljan unos i iskoristite sve njegove benefite.

Glavni obrok počnite sa salatom

Ako ručak ili večeru počnete time da pojedete prvo zdjelu salate, veća je šansa da ćete manje pojesti od glavnog jela jer ćete mozgu dati dovoljno vremena da signalizira osjećaj sitosti.

Uključite žitarice u jelovnik

Integralne žitarice daju duži osjećaj sitosti od rafiniranih ugljikohidrata, pa primjera radi za doručak jedite zobenu kašu, a ne kupovne muslije koji su (uvjerit ćete se ako pročitate deklaraciju) krcati šećerima.

Birajte namirnice koje su zasitne

Jaja, nemasno meso i riba su izvrsni izvori proteina koji daju osjećaj sitosti kroz duži vremenski period. Ako ne jedete meso, biljni izvori proteina poput grahorica, mahunarki i orašastih plodova su isto izvrsno rješenje.

I na kraju, odmarajte

Koliko god mnogi negiraju važnost, bez kvalitetnog i dovoljnog odmora, nema ni regulacije tjelesne težine.

Pojednostavljeno, nedovoljno sna izaziva stres za organizam i remeti ravnotežu hormona, a upravo hormoni mogu doprinijeti ili otežati proces mršanja.

Stoga, pokušajte spavati barem sedam do osam sati uz približno isto vrijeme odlaska na spavanje i ustajanje i tokom sedmice i vikendom.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE