Smrt bebe Sare: Roditelji progovorili o danu kada je umrla njihova kćerka
Dvije su se godine navršile da je od meningitisa preminula jednogodišnja Sara Dadić, kćerka Borisa i Ivane Dadić iz Ravnog. Porodica je inače rodom s Domanovića, gdje je Sara i ukopana, no posao i život odveli su ih Ravno. Plava smrtovnica s likom anđela ostala je u sjećanju mnogih na jugu Hercegovine, a roditelji se dvije godine nakon smrti njihove djevojčice pitaju bi li Sara i danas bila živa da joj je odmah pružena pomoć.
Majka Ivana obratila se redakciji portala Hercegovina.info s namjerom da sada kada je konačno skupila snagu ispriča svoju istinu, što se tačno događalo 5. i 6. juna 2022., najmračnijih dana njenog života. Usputno, a nimalo nevažno je dodati da je trenutku kada gubi svoju kćerku Ivana nosila svoje treće dijete, pa smrt djevojčice proživljava kao majka, a ujedno i trudnica koja uskoro ima roditi. S obzirom na taj detalj pravo je čudo da tragedija u Dadića 2022. nije bila i veća.
„Neka je viroza, ne morate dolaziti“
„Sara je dobila temperaturu i počela povraćati žutu tekućinu. Doktorica u Ravnom ju je pregledala, no istaknula je da ona nije pedijatar, te da ukoliko se stanje ne popravi ne čekamo noć i odvedemo je na Pedijatriju. Oko 13 sati 5. juna zovemo Pedijatriju, gdje nam doktorica govori da je u pitanju viroza, da je odvedemo ujutro u Stolac pedijatru. Meni je nešto govorilo, taj neki majčinski instinkt da nešto nije u redu i da ne smijemo čekati sutra. Izvadili smo uputnicu u Ravnom i krenuli u Mostar. Doktorica nas je prvo napala zašto smo uopće došli jer smo već ranije zvali“, počinje svoju ispovijest majka. Otac se na to nadovezuje: „Pitala nas je zašto smo došli kada je već telefonski rečeno da ne trebamo dolaziti“.
Djevojčica je imala urođene probleme s jetrom, deficit jednog jetrenog enzima i majku je bilo strah da stanje nije povezano s tom dijagnozom te je insistirala da dijete pregledaju.
„Jednostavno vidiš da nije u redu, dijete je klonulo, ne možemo joj ni sirup dati, šta god da joj daš, i kap vode povrati. Nakon što nas je prvo napala što smo došli konačno je djevojčici pogledala uši, poslušala pluća, i pogledala. Onda je nekako zaključila da bi to mogla biti urinarna infekcija, bez da je uopće Sari izvadila nalaze. Nikakav nam nalaz nije dala, samo recept za Lupocet, Voltaren čepiće i Dalsy, i uputila nas da nalaze vadimo ujutro u Stocu. Po noći je dijete skroz malaksalo. Vozimo je u Stolac, doktorica nam govori da je dijete dehidrirano i sprema nas u Mostar. Ne daju nam ni vozilo hitne pomoći, nego idemo privatnim vozilom iz Stoca za Mostar, a 6. juna su bile ogromne vrućine. Dok smo došli u Mostar, dijete je već skoro kolabiralo. Pedijatrica iz Stoca je zvala gastroenterologa u Mostar misleći da je Sarino stanje povezano s njenom dijagnozom. Međutim, dr. Tomić i dr. Oreč su istaknuli da to nema veze sa Sarinim stanjem i da je u pitanju nešto drugo. Dobila je tada fraz, sve je krenulo progresivno“, nastavlja dalje kroz suze majka.
U tom trenutku bilo je 10.30, a Sara je preminula u 14 sati istoga dana. Majka kaže da su ljekari taj dan uradili sve od sebe, no da je već bilo kasno.
Obdukcijski nalaz i kasnije medicinsko vještačenje koje su radili u Banjoj Luci pokazuju da je Sara imala pneumokokni meningitis, protiv kojeg je čak tri puta ranije vakcinisana, obzirom na urođenu dijagnozu.
Svi Sarini nalazi slani su na vještačenje u Banja Luku. Nalaz vještaka upućuje na to da Sarino liječenje od pojave bolesti do prijema u bolnicu nije bilo adekvatno, da je dijete liječeno sredstvima za snižavanje temperature, da je potpuno nejasno zašto dijete nije 5. juna hospitalizirano na Klinici za dječje bolesti, ako je jasno da je stanje loše i još se pogoršava. Vještak u svom mišljenu navodi da nije moguće tvrditi bi li Sara bila živa da je odmah hospitalizirana, no ističe da bi da je odmah bila hospitalizirana za to imala veće šanse.
Borisa i Ivanu do kraja života će mučiti upravo to pitanje. Bi li njihova Sara bila danas živa sa svojom braćom da je na vrijeme hospitalizirana, da je primila infuziju i antibiotik i dobila tretman koji zaslužuje kao pacijentica. U krajnjem slučaju, i bez postavljanja tog ključnog pitanja, sigurno je da je Sara morala biti adekvatno liječena i hospitalizirana, naročito s obzirom na njenu urođenu dijagnozu.
Podignuta optužnica, čeka se termin suđenja
Kantonalno tužilaštvo HNK-a optužnicu u ovom predmetu protiv Ane Margeta podiglo je 14. decembra 2023. godine zbog nesavjesnog liječenja i teškog krivičnog djela protiv zdravlja ljudi.
„Dana 5. juna 2022. godine, kao doktor medicine, na specijalizaciji iz Pedijatrije, radeći na svom radnom mjestu, prema Ugovoru o radu na neodređeno vrijeme zaključenom između osumnjičene i Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, na Klinici za dječje bolesti, oko 16 sati primila je pacijenticu Saru Dadić koju su doveli roditelji Ivana i Boris Dadić, nakon što je dijete čitav taj dan imalo povišenu temperaturu i po uputnici Doma zdravlja Ravno od 5. juna 2022. godine, gdje je postupila suprotno odredbama članka 5. stavak 2. i 3. tačka 4. i članka 7. stavak 1. Zakona o ljekarskoj djelatnosti…, na način da nije malodobnu Saru Dadić zadržala na bolničkom liječenju u ustanovi sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite, gdje bi bila adekvatno dijagnostički obrađena, gdje je mogla adekvatnije terapijski reagirati, iako je pacijentica bila očigledno i vidljivo lošeg zdravstvenog stanja, povišene tjelesne temperature praćene povraćanjem, bilo malaksalo, a i obzirom da je dijete bilo ranije hospitalizirano zbog urođene bolesti“, navodi se u optužnici.
Nadalje, u optužnici se navodi da liječnica pored jasnih simptoma koji upućuju na loše opće stanje djeteta, nije naložila da se malodobnoj pacijentici urade hitne laboratorijske pretrage, nije obavljeno ultrazvučno, RTG, CT ili vilo kakvo drugo snimanje i pregled Sare Dadić, niti je zadržana na bolničkom promatranju i liječenju“.
Na Općinskom sudu u Mostaru za Hercegovina.info kažu da ročište u ovom predmetu još nije zakazano, a je li išta po ovom pitanju poduzela Sveučilišna klinička bolnica Mostar pitanje je na koje se čeka odgovor.
Advokat optužene liječnice Ane Margete, Nenad Rebac, na telefonski poziv novinara Hercegovina.info istaknuo je da se do pravomoćnog okončanja postupka neće javno izjašnjavati na ovu temu.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE