Android
SNSD-ovac u Sarajevu čuo ono čega se plaši, a to su sjajne vijesti za sve koji vole BiH

Visoki zvaničnici iz SAD-a sastali su se sa ministrom odbrane BiH Zukanom Helezom. Najavljen je nastavak saradnje i jačanje Oružanih snaga BiH.
Zukan Helez, ministar odbrane BiH, danas je u nastupnu posjetu primio otpravnika poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Johna Ginkela, kao i brigadira Gregory Holmesa, visokog vojnog zvaničnika i vojnog atašea SAD u BiH. On je, između ostalog, u objavi na društvenim mrežama kazao kako je tokom današnjeg susreta dogovoren nastavak važnog projekta nabavke helikoptera i generalnog jačanja operativne sposobnosti Oružanih snaga BiH.
S obzirom na objavljene fotografije, jasno je da je sastanku sa Amerikancima prisustvovao i Helezov zamjenik, Aleksandar Goganović. Zanimljivo bi bilo znati kako je on reagovao na nastavak saradnje sa Amerikancima u kontekstu jačanja Oružanih snaga BiH, s obzirom da znamo da iz njegove stranke na sve načine pokušavaju “minirati” bilo kakvu mogućnost napredovanja OS BiH.
Sa druge strane, bh. građani koji vole i poštuju ovu zemlju sasvim sigurno mogu biti zadovoljni informacijama o nastavku saradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama i predstojećem jačanju kapaciteta Oružanih snaga BiH. U nastavku prenosimo Helezovu poruku:
Sjedinjene Američke Države predstavljaju našeg najznačajnijeg i najvažnijeg vanjskopolitičkog partnera. Njihova dugogodišnja podrška Bosni i Hercegovini, posebno u oblasti odbrane i sigurnosti, ima ključnu ulogu u razvoju i jačanju kapaciteta Oružanih snaga BiH, kao i na našem putu ka članstvu u NATO savezu.
Sastanci poput ovog uvijek su dobra prilika za sumiranje postignutih rezultata i uspjeha Ministarstva odbrane i Oružanih snaga BiH, kao i za informisanje o našim planovima, predstojećim projektima, izazovima i problemima s kojima se suočavamo. Takođe, važno je da novoj administraciji SAD predstavimo našu viziju odnosa, ciljeve i prioritete.
U tom kontekstu, s ponosom mogu istaći da je Plan bilateralne saradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama za 2025. godinu najveći i najznačajniji plan saradnje koji Ministarstvo odbrane BiH ima u ovoj godini. Samo kroz projekat “Vojska Vojsci”, ovaj Plan obuhvata tačno 100 aktivnosti, što dovoljno govori o ozbiljnosti i dubini naše saradnje.
Nastavljamo važan projekat, nabavka helikoptera, koji će dodatno ojačati operativne sposobnosti Oružanih snaga BiH. Želim iskoristiti ovu priliku da se iskreno zahvalim Ambasadi SAD i Uredu vojnog atašea na njihovom predanom zalaganju u svim zajedničkim projektima koje smo dosad realizovali.
Takođe smo razgovarali i o Partnerstvu između BiH i savezne američke države Maryland (SPP – State Partnership Program), koje datira još iz 2003. godine. Ovo partnerstvo ima za cilj jačanje interoperabilnosti između vojske SAD-a i Oružanih snaga BiH, ali i pružanje podrške demokratizaciji institucija i jačanju kapaciteta državnih organa BiH.
Uvjeren sam da ćemo nastaviti da unapređujemo ovu izuzetno važnu saradnju i da će Sjedinjene Američke Države ostati snažan i pouzdan partner Bosne i Hercegovine, napisao je Helez.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE














