Šok u Berlinu: Košarkaši Italije izbacili Srbiju s Evropskog prvenstva

Košarkaši Italije plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva nakon što su večeras u Berlinu senzacionalno pobijedili favorizovanu Srbiju rezultatom 93:86.

Srbija je odlično otvorila utakmicu i pogađala je gotovo sve što su pokušavali u prvoj četvrtinu koju su riješili u svoju korist s osam poena razlike.

Do najveće prednosti u prvom poluvremenu dolaze sredinom druge četvrtine kada je rezultat bio 38:24. Ipak, Italijani se tada bude te serijom koševa za tri poena vraćaju utakmicu u egal i na odmor odlaze sa zaostatkom od samo šest poena.

Počela je dobro Srbija igrati i u drugom poluvremenu, ali onda Italijani dodaju gas i pred kraj treće četvrtine čak dolaze u vodstvo (66:63). Već tada je bilo jasno da ćemo gledati pravu dramu u završnici utakmice.

Italijani su u posljednjoj dionici igrali kao u transu. Nisu pravili greške, popravili su znatno igru u odbrani pa su pred kraj utakmice često imali i 10 poena prednosti. Šokirani srbijanski košarkaši se nisu uspijevali vratiti u susret pa su tako kao prvi favoriti turnira već u osmini finala završili svoje takmičenje na Eurobasketu.

Najbolji u selekciji Italije bio je Marco Spissu s 21 poenom i šest asistencija, dok je Nicolo Melli imao 21 poen i šest skokova. Nikola Jokić je kod Srbije imao 32 poena i 13 skokova, a Vasilije Micić je ubacio 16 poena uz osam asistencija.

Italija će u četvrtfinalu Eurobasketa igrati protiv selekcije Francuske koja je jučer izbacila Tursku.