Španija pobijedila Francusku i postala novi prvak Evrope u košarci

Košarkaši Španije pobijedili su Francusku u finalu Eurobasketa koje je večeras odigrano u njemačkom Berlinu rezultatom 88:76, te su tako došli do četvrte titule prvaka Evrope.

Španci bolje otvaraju meč i odmah na početku došli su do vodstva, a već nakon pet i po minuta ona je iznosila devet poena. Rezultat je tada glasio 14:5.

U tom ritmu nastavili su igrati prvu četvrtinu, ubrzo su došli i do dvocifrene prednosti, a nakon prvih deset minuta rezultat je glasio 23:14 za izuzetno raspoložene Špance. I tu se nisu zaustavili, već naprotiv, zaigrali su još bolje, a već na početku druge dionice došli su do velike prednosti od 19 poena razlike (35:16).

Španci su igrali sjajno, imali su veliku podršku s tribina, ali onda se Francuska budi, konačno su pokazali kvalitet i serijom 11:0 u finišu prvog poluvremena vratili se u ovaj meč i stigli na deset poena zaostatka (47:37).

Najefikasniji za Španiju u prvom poluvremenu bio je Juancho Hernangomez koji je ubacio 18 poena, a pratio ga je brat Willy koji je ubacio 10 poena. Kod Francuza se na poluvremenu istakao Fournier koji je ubacio 11 poena, dok je Gobert nakon prvih 20 minuta imao samo četiri ubačena poena.

Francuska se i definitivno vratila u meč u prve četiri minute drugog poluvremena kada su serijom od 9:2 došli do zaostatka od samo tri poena (49:46), nakon čega je bilo jasno da nas u finalu očekuje prava drama i da će se ime novog prvaka Evrope čekati do posljednje sekunde.

Selektor Španije nakon spomenute serije Francuza odmah je pozvao time-out, smirio je svoje igrače i oni su odmah uzvratili serijom od 9:0 (58:46). Gledali smo zaista sjajnu i brzu košarku, a na kraju treće dionice Španci su imali prednost od 66:57.

U posljednjoj dionici Španci su držali stvari pod kontrolom na terenu i nijednog trenutka nisu dozvolili Francuzima da ugroze njihovu prednost, a na kraju su došli do zaslužene pobjede i četvrte titule prvaka Evrope.

Ukupno, za Španiju je ovo 14. medalja na Evropskom prvenstvu, četvrta zlatna, a pored toga imaju šest srebrenih i četiri bronze. S druge strane, za Francusku je ovo treće srebro, a pored toga imaju jedno zlato iz 2013. godine i šest bronzanih medalja.

Španija je na prvenstvu doživjela samo jedan poraz (od Belgije u grupnoj fazi), a redom su pobijedili Bugarsku, Gruziju, Crnu Goru, Tursku, Litvaniju, Finsku i domaćina Njemačku u polufinalu.

Podsjećamo, na ovogodišnjem Eurobasketu igrala je i naša Bosna i Hercegovina, a ukupno smo završili na 18. mjestu i to kao druga najbolja petoplasirana ekipa u grupnoj fazi. Naš tim je imao dvije pobjede, protiv Mađarske i branioca titule Slovenije, ali porazom od Litvanije u posljednjem odlučujućem meču završili smo nastup na smotri najboljih.

Dodajmo i to da je večerašnje finale sudio bosanskohercegovački arbitar Ademir Zurapović, a pomagali su mu Boris Krejić iz Slovenije i Martins Kozlovskis iz Latvije.