Šta je Husinska buna i zašto rudari obilježavaju stotu godišnjicu

Šta je Husinska buna i zašto rudari obilježavaju stotu godišnjicu

Rudari Kreke obilježavaju 100 godina Husinske bune. Rudari su se 1920. godine usprotivili vladinom kršenju sporazuma o visini nadnice. Sve je krenulo štrajkom, a završilo oružanim sukobom u kojem je učestvovalo oko 7.000 rudara, sa područja sela Lipnica, Morančani i Husino po čemu je ovaj događaj i dobio ime Husinska buna. Od tada se 21.12. obilježava kao Dan rudara.

Alen Redžić, treća je generacija rudara u porodici. Raduje se Danu rudara jer je to tradicionalni praznik za njega.

– Što se tiče proslave radi pandemije koronavirusa nije se moglo ništa održat. Ali imamo tu jubilarnu nagradu koju ćemo dobiti za Dan rudara 21. decembra, po 278 KM pa možemo sa svojim porodicama na vrlo lijep i dostojan način proslaviti taj Dan rudara, govori Redžić.

Jubilarna nagrada rezultat je borbe sindikata rudara ali i razumijevanja uprave rudnika. Iz sindikata kažu kako je temelj današnje sindikalne borbe upravo Husinska buna i njeni principi.

– Sve ono što su oni u ono vrijeme radili, a tražili su poštivanje kolektivnog ugovora, više pravde, više kruha kao što su govorili, i danas stoji. Naravno ne možemo porediti uslove ekonomsko finansijske tadašnjih rudara i sada, rekao je Zuhdija Tokić predsjednik sindikata rudara rudnika Kreka Mramor.

Osim finansijske situacije zbog koje su rudari 1920. godine i krenuli u štrajk, jer je inflacija bila veća od 350 posto, što znači da za mjesečnu platu rudar nije mogao kupiti osnovne životne namirnice, poput ulja, brašna i šećera. Uslovi rada u nekim od rudnika još su na tadašnjem nivou.

Kakvo je stanje u rudnicima nakon stotinu godina pogledajte u videu. 

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE