Šta još krije tajanstveni sef iz kojeg je nestalo 100.000 KM

Šta još krije tajanstveni sef iz kojeg je nestalo 100.000 KM

Prošle sedmice u medijima je odjeknula vijest da je iz sefa u Općini Stari Grad Sarajevo nestalo 100.000 KM, ali je ta vijest zasjenila mnoga druga pitanja o tajnom sefu u toj sarajevskoj općini na koja prema istraživanju Raporta, za sada nema odgovora.

Podsjećamo, na prošlosedmičnoj sjednici Općinskog vijeća Stari Grad Sarajevo, vijećnik Srđan Simonović pitao je načelnicu Službe finansija , da li je tačna informacija da je iz sefa u toj Općini nestalo 100.000 KM. Pomoćnica načelnika u Službi finansija S Enisa Osmanagić , odgovorila je da je informacija tačna, da je ona u vezi s tim davala izjavu u policiji duže od tri sata, ali je i rekla da osoba koja raspolaže s ključem sefa nije uposlenik Službe finansija, kao i da se taj sef ne nalazi u službi s kojom ona rukovodi nego „u objektu A“.

Ono što je zanimljivo jeste i to da izuzev šturog odgovora pomoćnice načelnika za finansije Edine Osmanagić, niko od preostalih 30 vijećnika nije našao za shodno da se uključi u raspravu o ovoj temi ili postavi neko dodatno pitanje, baš kao da je nestanak 100.000 KM uobičajena pojava.

Zavjet šutnje

U Upravi policiji Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo za Raport su kazali da su prijavu o nestanku novca iz Općine Stari Grad Sarajevo dobili 8. septembra. No, više detalja nismo mogli dobiti.

“Pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, policijski službenici poduzimaju zakonom predviđene mjere i radnje u ovom predmetu”, naveli su iz MUP-a KS za Raport.

Više informacija o nestanku novca iz Općine Stari Grad nismo mogli dobiti ni iz Tužilaštva KS.

“Tužilaštvo KS je polovinom septembra zaprimilo navedenu prijavu. Poduzimaju se radnje u cilju provjere navoda”, kažu u Tužilaštvu KS.

Pomoćnica načelnika u Službi finansija u Općini Stari Grad Sarajevo , Enisa Osmanagić za Raport nije željela komentirati nestanak novca, te nas je uputila na općinsku Službu za odnose s javnošću.

No, na naša brojna pitanja o tajanstvenom sefu u Općini Stari Grad u Sarajevu iz te službe su poslali tek šturi odgovor.

“Općina Stari Grad Sarajevo može potvrditi da je podnesena krivična prijava MUP-u KS odmah po saznanju o nestanku određene količine novca. U cilju provođenja istrage Općina Stari Grad Sarajevo ne može dalje komentarisati ovu temu”, naveli su za Raport iz Službe.

Jasno je da su u ovoj općini dužni odgovoriti na pitanja koja su od interesa za javnost, pogotovo jer je riječ o novcu poreskih obveznika, a ne službenika koji su se uprkos Zakonu o slobodi pristupa informacijama očigledno zarekli „na zavjet šutnje“, pa tako nismo dobili odgovor na pitanja „na osnovu kojeg zakona ili akta je u Općini Stari Grad uspostavljeno postojanje sefa za držanje novca u gotovini, koliko je novca u sefu bilo u trenutku nestanka 100.000 KM, koje je porijeklo novca koji je nestao i onog koji se eventualno još nalazi u sefu, zbog čega se novac drži u sefu, a ne, na računima Općine, ko je raspolagao i raspolaže s ključem sefa, za koje je namjene još predviđen sef koji je spominjan i na sjednici Općinskog vijeća Stari Grad Sarajevo?

Pitali smo nadležni u Općini Stari Grad i od kada primjenjuju Zakon o trezorskom poslovanju FBiH čije odredbe striktno propisuju uplatu svih javnih prihoda na račune i zabranjuje općinama bilo kakvo poslovanje novcem u gotovini, a blagajnički maksimum sigurno ne može biti opravdan tako visokim iznosom kao onim za koji se tvrdi da je nestao iz sefa.

Novac od naplate parkiranja u garaži?

Prema saznanjima Raporta, porijeklo novca iz misterioznog sefa u Općini Stari Grad moglo bi biti od naplate parkinga u podzemnoj garaži na području te općine koja radi od 2019. godine. Sumnja se da je novac od pazara od naplate usluga parkiranja u toj garaži, umjesto da je polagan na depozitni račun Općine, čuvan u sefu!

I federalni revizori su u izvještaju o finansijskom poslovanju ove općine za 2022. godinu ustvrdili da Općina Stari Grad nije donijela proceduru o načinu vršenja poslova kontrole i obavljanja pologa pazara na depozitni račun Općine od naplate usluga parkiranja u garaži.

Međutim, revizori nisu istražni organi, pa se postavlja pitanje,kako niko nije uočio ovaj problem ranije i prije nego što je novac nestao utvrdio je li držanje desetina hiljada maraka u sefu zakonito.

Zna se da se novac od javnih prihoda mora uplatiti na depozitni račun ili javni račun trezora naredni dan, a najkasnije u roku od 48 sati.

Sudeći po količini nestalog novca iz sefa koji prema nekim procjenama odgovara mjesečnom iznosu naplate usluge parkiranja u podzemnoj garaži, očito je da je Općina Stari Grad držala novac u gotovini duži period iako to zakonom nije dozvoljeno.

Za razliku od nekih „malih“ pravnih ili poslovnih subjekata kojima bi nakon informacije da su u gotovini u sefu držali 100.000 KM , vjerovatno „pokucali na vrata“ i poreznici i finansijski istražitelji, na informaciju o nestanku novca iz Općine Stari Grad u Sarajevu nema „habera“ ni iz Porezne uprave FBiH, niti iz Finansijske policije.

Na upit Raporta ovim institucijama još nema odgovora, a ukoliko ih dobijemo, naknadno ćemo ih objaviti.

Za sada se nadati da je osobi koja posjeduje ključ od sefa u Općini Stari Grad taj ključ oduzet i da će novac građana biti vraćen i usmjeren u prave namjene.

Dosadašnje informacije, naročito one koje se tiču sad već bivšeg načelnika te općine Ibrahima Hadžibajrića koji je uhapšen u maju ove godine i još je u pritvoru pod sumnjama za teške zloupotrebe položaja i organizirani kriminal , govore da do sada nije bilo tako. Nažalost i nakon Hadžibajrića iz Općine Stari Grad nestaje novac.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE