Šta otvaranje pregovora s EU znači za sigurnost u BiH?

Šta otvaranje pregovora s EU znači za sigurnost u BiH?

Predstojeći izvještaj Evropske komisije za BiH, kao i odluka Evropskog vijeća sa zasjedanja 21. marta 2024. godine, o otvaranju pregovora s BiH, osim ekonomskog aspekta koji se pretjerano naglašava od naših zvaničnika, još je značajnija po budućnost BiH s aspekta sigurnosti.

Negativan ishod glasanja šefova i vlada EU za BiH bi značio upitnost opstanka koalicije na državnom nivou te izostanak daljnje proevropske agende oko koje je postignut određeni napredak.

Previranja koja bi uslijedila i međusobne optužbe političkih predstavnika za izostanak očekivanog napretka zasigurno bi onemogućila bilo kakav progres i benificije kojima su se nadali građani. Isti oni građani koji pružaju neskrivenu podršku evropskom putu i liderima koji rade na ispunjavanju tog cilja. Koliko je osjetljiv izostanak političkog dijaloga i spremnost nadležnih da ostvare pomake, najuočljivije je na primjeru odnosa na Kosovu. Slijedom nespremnosti za postizanje dogovora Beograda i Prištine, otvorio se prostor za narušavanje sigurnosne situacije. Svjedočimo da je to dovelo do sukoba s pripadnicima KFOR-a, slanja terorističke skupine u Banjsku te daljnjim etničkim tenzijama i podjelama koje ugrožavaju funkcionisanje i održavanje ustavnog poretka, kao i javnog reda i mira u pojedinim područjima.

Stoga je za evropke lidere, osim geopolitičkog i geostrateškog interesa za sivu zonu zajedničkog kontinenta, veoma bitno da svoju odluku razmotre i sa sigurnosnog aspekta. Neotvaranje pregovora s BiH omogućilo bi snagama koje nisu evroatlantski orijentisane da iskoriste priliku za promovisanje nekih vrijednosti za koje demokratija, vladavina prava i poštovanje ljudskih prava nisu principi na kojima se zasnivaju njihove ideologije i interesi.

Na drugoj strani, učvrščivanje evropskog puta i jačanje saradnje s Europolom, Frontexom, Eurojustom i drugim relevantnim organizacijama u značajnoj mjeri bi osnažili sistem odgovora na savremene sigurnosne rizike i prijetnje, poput organiziranog kriminaliteta, cyber napada, malignog uticaja trećih aktera i sl. Također, kvalitetnije i obimnije korištenje instrumenta Mehanizama civilne zaštite EU ojačao bi naše kapacitete u odgovoru na nesreće s kojima ćemo se suočavati u narednom periodu uslijed klimatskih i drugih promjena.

U oblasti odbrane, pristup evropskom tržištu te mogućnost zajedničkih nabavki i proizvodnje u namjenskoj industriji, unaprijedili bi i izgradili operabilniji odbrambeni sistem, ali i potaknuli ekonomski napredak. Oblast vladavine prava i borba protiv korupcijske pošasti, kao neuralgične tačke bh. društva, zasigurno bi bili značajno unaprijeđeni promicanjem evropskih standarda i odlučnijim iskoracima ka igradnji pravednijeg i na pravilima zasnovanog uređenja.

Nadamo se da će evropski lideri kvalitetno sagledati sve izazove i rizike prilikom donošenja odluke, a naši zvaničnici biti odgovorni i svjesni posljedica u slučaju daljnjeg prolongiranja prosperiteta građana koji su im ukazali povjerenje, navodi se u saopćenju Centra za sigurnosne studije.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica