ŠTA SE DAŠAVA SA NAŠIM TIJELOM KADA PREVIŠE SPAVAMO: Ovih pet zdravstvenih problema su neminovni

ŠTA SE DAŠAVA SA NAŠIM TIJELOM KADA PREVIŠE SPAVAMO: Ovih pet zdravstvenih problema su neminovni

Stručnjak za san i spavanje otkriva koje probleme uzrokuje previše sna.

Kvalitetan san ima važnu ulogu za dobro zdravlje. Kao što ne valja malo spavati, tako i previše sna može negativno da se odrazi na naš organizam.

 Iako ponekad kako od nas ima perioda kada glava od umora pada, te vjerujemo da bismo mogli spavati više od devet sati, to nikako nije dobro rješenje, tvrde stručnjaci.

Olivia Arezolo, stručnjak za san i spavanje, za Daily Mail otkrila je razloge zašto ne bi trebalo spavati duže od devet sati te kako to utječe na naše tijelo i zdravlje.

Umor

Ukoliko previše spavamo, kada ustanemo javiće se osjećaj umora.

  • Ako uvijek spavamo duže od devet sati, probudićemo se umorni i nećemo imati volje ni za šta. Može da se poremeti prirodni cirkadijalni ritam spavanja ili naš unutrašnji sat – kaže Olivija, te dodaje:

Ograničava se proizvodnja serotonina, hormona sreće. U nedostatku svjetlosti, tijelo proizvodi melatonin, hormon sna. Kada spavamo, oko nas je mrak, što dovodi do osjećaja umora narednog dana”.

Glavobolja

Mnogi ljudi se suočavaju sa glavoboljom u pokušaju da vikendom ‘nadoknade’ san.

Pixabay
  • Ako pokušavate da izmjenite svoje obrasce spavanja, vjerovatno ćete prekomjernim spavanjem pokušati da nadoknadite san koji vam je nedostajao nedjeljama, mjesecima ili čak godinama – kaže Olivija.

Ona upozorava da to ne treba raditi, već preporučuje da ponovo podesite unutrašnji sat.

“Vikendom idite na spavanje oko 22 sata. Tako ćete se buditi bez glavobolje.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE