Stao je rat, ali je ostao mentalitet agresivnosti

Stao je rat, ali je ostao mentalitet agresivnosti

Činjenica je da je Dejtonski mirovni sporazum zaustavio jednu brutalnu agresiju susjeda na našu domovinu Bosnu i Hercegovinu. Ta agresija je bila i vojna i politička (politička, prije svega). Vojna agresija je zaustavljena, jer su vojni efektivi agresora pobijeđeni.

Ali politička agresija nije prestala, jer njene ideologije, zagovornici i protagonisti nikada nisu pobijeđeni, niti odbačeni u društvima iz kojih dolaze, poručio je u izjavi za „Dnevni avaz“ Husein ef. Kavazović, reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH, a povodom 25 godina od Dejtonskog mirovnog sporazuma.  

Postignut napredak

– No, Dejtonski je sporazum, osim mira, donio i nadu i priliku za normalan život i razvoj i za Bosnu i Hercegovinu i za njene susjede. Kao potpisnice mirovnog sporazuma, te države su dobile priliku da isprave svoje greške, koje su počinile prema Bosni i Hercegovini. Nažalost, u posljednjih nekoliko godina tamo su na vlast došle snage koje zajedno sa svojim satelitima u Bosni i Hercegovini pokušavaju potkopati i ono malo napretka koji je implementacijom jednog dijela Dejtona postignut – dodaje Kavazović.  

I danas se, kako ističe, pitamo šta se promijenilo u odnosu na devedesete godine prošlog stoljeća.

– Rekao bih, i mnogo i malo. Stao je rat, a ostao mentalitet agresivnosti, pretenzija i neprijateljstva i donekle nagrađena agresija. Mir nije samo odsustvo rata. Nažalost, mnogi su mentalno još blizu 1995. godini. U miru pokušavaju postići ono što nisu mogli u ratu i tako samo iscrpljuju ove države i njihove narode – poručuje poglavar IZBiH.

Temeljna država

Ipak, na kraju ćemo, kako dodaje, „shvatiti da Bosna i Hercegovina nije samo moguća već i nužna država ovog prostora“. 

– To je njena temeljna karakteristika skoro čitav milenij. Ona je temeljna država Balkana, njegova duša i njegov duh. Njen multietnički karakter, koji je nužno određuje, održava se putem skrivenog, ketmanskog, građanskog karaktera koji je njena najžilavija supstanca, uprkos brutalnom nasilju koje se nad njim provodi – ističe reis Kavazović za naš list.

Dejton je samo jedna kula u očuvanju državnosti

Reisu-l-ulema kaže kako smatra da Bosna i Hercegovina nije samo moguća kao građanska država nego je i nužna kao takva. 

– U tome je njena neuništiva snaga. Građanska i sekularna, po svojoj definiciji, ona jeste država svih njenih žitelja koji hoće da budu poštovani u svom identitetu i svom ljudskom dostojanstvu, slobodni u svojoj vjeri i svom uvjerenju. Dejton, kako ga volimo zvati, samo je još jedna kula u očuvanju njene državnosti na početku njena drugog milenija. Takvih kula će biti još. Naši prijatelji su njeni kumovi, a ona je naša zemlja koju štitimo državnim patriotizmom. Ona ima svoje institucije i svoja obilježja, kao zajedničko dobro svih nas – kaže reis Kavazović.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE