Stari rivali u borbi za polufinale, na Maracani sraz Francuske i Njemačke

Unatoč teškom Svjetskom prvenstvu, Europljani će oko ponoći imati sigurno jednog polufinalista u Brazilu nakon što se danas na Maracani sučele stari rivali Francuska i Njemačka.

Današnji okršaj vraća u prošlost, u slavnu polufinalnu utakmicu SP-a 1982. godine u Španjolsku kad je Zapadna Njemačka pobijedila na jedanaesterce nakon 3:3, a dvoboj će se najviše pamtiti po brutalnom startu njemačkog vratara Harolda Schumachera nad francuskim napadačem Patrickom Battistonom.

Njemačkoj je ovo već deveto uzastopno četvrtfinale, ali nakon sjajnog otvaranja 4:0 nad Portugalom, Löwova momčad nije impresionirala, a osminu finala je uz puno muke prošla protiv Alžira nakon 120 minuta 2:1.

Njemački izbornik ima nekoliko dvojbi, a to je hoće li Lahma opet stavljati na poziciju zadnjeg veznog ili na desnog beka, a druga stvar je slabija forma Marija Götzea i Mesuta Özila. No vraća se Mats Hummels nakon što je propustio Alžir, a otpada Shkodran Mustafi. Od prve minute trebao bi krenuti strijelac u prošlom krugu Andre Schürrle, a društvo će mu praviti Thomas Müller, dok će Miroslav Klose priliku čekati s klupe.

Untitled

“Kad se u četvrtfinalu da bivša svjetska prvaka znate da će biti teška utakmica. Francuska igra jako dobro, a oni su jedini uz Nizozemsku i Kolumbiju prošli dalje bez produžetka. Moramo biti na oprezu jer igraju sjajan nogomet, a Benzema je u odličnoj formi”, rekao je Bastian Schweinsteiger.

Za razliku od Njemačke Francuzi su lakše izborili mjesto u posljednjih osam nakon što su rutinski svladali neuvjerljivu Nigeriju 2:0. Puno se očekuje od Paula Pogbe, a spreman bi trebao Mamadou Sakho.

“Francuska je favorit u ovoj utakmici. Nemamo pritiska, nemam što ni reći igračima, htjet ćemo ispisati novu stranicu povijesti”, rekao je samouvjereni francuski izbornik Didier Deschamps.