State Department: Dodik Bošnjake naziva muslimanima, dok za Srbe i Hrvate ne spominje vjersku pripadnost
U izvještaju američkog State Departmenta o vjerskim slobodama u svijetu, u dijelu o kojem se govori o Bosni i Hercegovini, ponovo se spominje predsjednik manjeg bh. entiteta Milorad Dodik.
– Komisija Islamske zajednice je u svom izvještaju za 2021. godinu istakla i retoriku tadašnjeg srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, koji je Bošnjake nazivao “muslimanima”, za kojeg se u izvještaju navodi da je etničku pripadnost sveo na vjersku grupu, a da pri tome ne spominje vjersku pripadnost Hrvata i Srba – navodi se u izvještaju State Departmenta.
Sporazum države s IZ u BiH
Osvrnuli su se i na sporazum države s Islamskom zajednicom u BiH.
– Predsjedništvo BiH je tokom godine propustilo da razmotri sporazum sastavljen 2015. između države i Islamske zajednice koji bi, ako ga odobre Predsjedništvo i Parlament, priznavao i regulisao islamska ograničenja u ishrani u javnim institucijama, zatim koji bi regulisao u javnom i privatnom sektoru prostorije za dnevni namaz zaposlenih, slobodno vrijeme za odlazak na džumu petkom, kao i jedno putovanje u Meku na hadž. Prema riječima zvaničnika Islamske zajednice, Predsjedništvo BiH nije uzelo sporazum u razmatranje zbog protivljenja tadašnjeg srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, koji je blokirao razmatranje sporazuma tokom svog mandata od novembra 2018. do novembra 2022. godine i javno je izjavio da će sporazum dati veća prava muslimanima nego drugim vjerskim grupama.
Diskriminacija muslimana
Zvaničnik Islamske zajednice se nije saglasio s Dodikovom tvrdnjom. U izvještaju Komisije Islamske zajednice za 2021. godinu navedeno je da nerazmatranje i odobravanje sporazuma predstavlja diskriminaciju muslimana i njihovih vjerskih prava. U izvještaju se, također, navodi da odgađanje i blokiranje procesa usaglašavanja nacrta sporazuma negativno utječe na slobodu vjere i diskriminira Islamsku zajednicu i muslimane, za razliku od druge dvije glavne vjerske zajednice – Srpske pravoslavne crkve i Katoličke crkve, koje obje imaju ugovore s državom, iako se ne provode – navodi se u izvještaju State Departmenta.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE