Stiže nam ljeto i ekstremna toplota: Sve češće trovanje hranom!

Stiže nam ljeto i ekstremna toplota: Sve češće trovanje hranom!

Probavne tegobe česte su tokom ljeta zbog pokvarene hrane, a nerijetko dolazi i do trovanja.

U Bosni i Hercegovini javnosti je među prvim problemima s hranom poznat slučaj ekskurzije na Jahroni gdje je od 12 od 103 učenika učenika Osnovne škole ‘Branko Radičević’ iz Banje Luke, koji su bili smješteni u jednom od hotela na Jahorini, imali su probavne tegobe i povišenu tjelesnu temperaturu.

Da to nije jedinstven slučaj pokazuje i slučaj učenika Osnovne škole ‘Petar Kočić’ iz Prijedora, koji su dan ranije boravili na istom mjestu, vraćeni su kući zbog istih problema.

Na području Hercegovine zabilježeno je masovno trovanje maturanata.

Iako nam se čini da su za ispravnost hrane samo odgovorni subjekti koji posluju s hranom i institucija koje nadziru zdravstvenu ispravnost hrane i mi sami imamo veliku odgovornost. Ona se ogleda u nepravilnooj pripremi, rukovanjem i čuvanjem zdravstveno ispravne hrane može doći do kontaminacije i tako se može povećati rizik od bolesti prenosivih hranom.

KAKO SE ZAŠTITITI

Ono što je važno znati kako bi se zaštitili od slučajeva trovanja hranom jeste da je protreno proći proces pripreme, rukovanja i čuvanja hrane.

Svjetska zdravstvena organizacija objavila je pet ključeva za sigurniju hranu

Održavajte čistoću (Perite ruke prije nego što počnete pripremati hranu i često tokom same pripreme; Perite i dezinficirajte sve površine i pribor koji se koriste tokom pripreme hrane; Zaštitite kuhinjske površine i hranu od insekata, glodara i drugih životinja).

Odvojite sirovo od kuhanog (Odvojite sirovo meso, perad i morsku hranu od drugih vrsta hrane;

Koristite odvojeni pribor i pomagala, kao što su noževi i daske za rezanje, prilikom obrade sirove hrane; Čuvajte hranu u zatvorenim posudama da bi spriječili kontakt između sirove i već pripremljene hrane).

Skuhajte u potpunosti (Temeljito kuhajte hranu, naročito meso, perad, jaja i morsku hranu; Hranu kao što su supe i gulaši zagrijte do ključanja pri tome osiguravajući da je temperatura dostigla 70º C; Što se tiče mesa i peradi, osigurajte da su sokovi providni, a ne ružičasti. Upotreba termometra bi bila idealna; Skuhanu hranu podgrijavajte temeljito).

Čuvajte hranu na sigurnim temperaturama (Ne ostavljajte skuhanu hranu na sobnoj temperaturi duže od 2 sata; Odmah stavite u frižider svu kuhanu i kvarljivu hranu, po mogućnosti ispod 5 stepeni Celzijusa; Održavajte kuhanu hranu vrelom (preko 60 stepeni Celzijusa) prije serviranja; Ne ostavljajte hranu da dugo stoji, čak ni u frižideru te ne otapajte smrznutu hranu na sobnoj temperaturi).

Koristite sigurnu vodu i sirove namirnice (Koristite sigurnu vodu ili je filtrirajte ili dezinficirajte da bi bila sigurna; Izaberite svježe namirnice i hranu koja je termički obrađena radi sigurnosti, kao što je pasterizirano mlijeko; Temeljito operite svježe voće i povrće, posebno ako ih imate namjeru jesti sirovo; Ne koristite hranu nakon isteka roka trajanja)”.

Svaka sirovina ima tačno određeno mjesto za skladištenje kako bi se sačuvalo od kontaminacije. Najčešće skladištimo tokom ljeta u rashladnim uređajima što podrazumijeva temperaturu istih od 0 do 10 stepeni Celzijusa.

Prema riječima ljekara simptomi trovanja se uoče do dva sata od trenutka kada pojedemo kontaminiranu hranu. U određenim slučajevima dolazi i do nekoliko sasti ili sedmica.

Trovanje ćete prepoznati ukoliko imate slijedeće simptome: grčeve u stomaku, gubitak apetita, mučninu, povraćanje, proljev (koji može sadržavati krv ili sluz), nedostatak energije / slabost, visoku temperaturu.

Ukoliko su vaši simptomi posebno izraženi i nikako ne uspijevate zadržati tekućinu, opće stanje vam se ne poboljša nakon nekoliko dana ili ako imate simptome ozbiljne dehidracije (zbunjenost, ubrzani rad srca ili nemogućnost izlučivanja urina), morate se obratite doktoru, prenosi Raport.

Trudnice, osobe starije od 60 godina, djeca ili osobe s bolestima poput bolesti srčanih zalistaka, dijabetesa, bolesti bubrega ili HIV-a, ili bilo ko ko se liječi od raka, također bi trebali potražiti doktorsku pomoć.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE