Stranački uhljebi pojedu milione, a ne znaju opisati svoj jedan radni dan

Stranački uhljebi pojedu milione, a ne znaju opisati svoj jedan radni dan

U Bosni i Hercegovini postoje agencije koje “pojedu” milione maraka godišnje za koje javnost skoro da nikad nije čula, a kamoli da zna čime se bave i šta rade?!

Sagovornici „EuroBlica“ navode da je jedna od takvih Ured za harmonizaciju i koordinaciju sistema plaćanja u poljoprivredi i ruralnom razvoju BiH čije je sjedište u Istočnom Sarajevu, piše Blic.

Kažu da imaju budžet od 640.000 KM i da zapošljavaju 13 osoba na čije plate i naknade iz budžeta ode oko 400.000 KM.

Pored ove agencije tu su i Agencija za radijaciju i nuklearnu sigurnost BiH, Agencija za strane investicije, Agencija za forenzička ispitivanja i vještačenje, Agencija za rad i zapošljavanje, Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje i mnoge druge.

Zanimljivo je i da u Komisiji za koncesije čelnici nisu znali da opišu svoj radni dan, kad je to od njih zatražio poslanik SDP u PD BiH, Saša Magazinović.

Ovo ne treba da čudi, jer bi sličan odgovor dobili i iz drugih institucija, što nam potvrđuju i parlamentarci koji, također, ne znaju čime se bave iako bi oni trebalo da budu njihov „nadzorni organ“.

Poslanica SNSD u PD BiH, Milica Marković, kaže da mnoge agencije postoje na papiru, ali tvrdi da nikada poslanici nisu raspravljali o efikasnosti njihovog rada.

– Ima još takvih agencija i direkcija, ali vlastima u BiH ne pada napamet da revidiraju postojanje takvih agencija gdje se uludo troše pare. Umjesto da to rade, podržavaju formiranje novih agencija vjerovatno jer su u postojećim popunjena radna mjesta – navodi ona.

Projekt menadžer u CCI, Adis Arapović, podsjeća da na nivou BiH ima preko 70 pojedinačnih agencija koje koštaju stotine miliona maraka.

– Nemamo pouzdane informacije šta te agencije isporučuju kao rezultat na godišnjem nivou, pored toga što zapošljavaju određen broj ljudi i što to građane veoma košta. Pitanje je i šta dobijamo od njih, osim što se skrivaju institucije od očiju javnosti, pa i od poslanika koji bi im trebalo da budu neka vrsta nadzornog organa – navodi Arapović.

Politička korupcija

Projekt menadžer CCI, Adis Arapović, navodi i da u BiH postoje snažne institucije ili vladavina zakona ne bi moglo biti ni viška institucija, ljudi, ali i „prljavog“ novca.

– Stranke umjesto institucija odlučuju gdje će ko biti zaposlen, imenovan i kako će se novac trošiti. Ne odlučuje zakon, nego pojedinci iz političkih partija – navodi on i dodaje da, upravo mnoge agencije postoje kako bi bile baze za stranačko zapošljavanje i političku korupciju.

Blic/A. D.
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE