Strane farmaceutske kompanije povlače lijekove sa bh. tržišta!
Ako domaće farmaceutske kompanije ne počnu proizvoditi medikamente koje apoteke imaju u malim zalihama, BiH prijeti nestašica lijekova!
Narušavanje sistema
Dvije vodeće svjetske farmaceutske kompanije „Astra Zeneca„ i „Sanofi Aventis„ povukle su, naime, pojedine lijekove sa bh. tržišta, a zbog nepovoljnih uvjeta poslovanja postoji mogućnost da medikamente povuče još nekoliko stranih proizvođača.
„Astra Zeneca„ i „Sanofi Aventis“ proizvode lijekove za trombozu, kardiovaskularne bolesti, dijabetes, za poremećaj živčanog i probavnog sistema te za astmu i plućne bolesti.
Predsjednik Udruženja privatnih apoteka FBiH Edin Hodžić upozorava da je narušen sistem snabdijevanja lijekovima. On tvrdi da su zbog nepovoljnih uvjeta poslovanja apoteke u FBiH u dubiozi od oko 300 miliona KM, a mnoge su i pred zatvaranjem.
– Duže od četiri godine upozoravamo da će doći do ovakve situacije. Kada se uzme u obzir da apoteke duguju više od 300 miliona KM, jasno je da će mnogi proizvođači početi bježati s tržišta. Kompanije s prostora bivše Jugoslavije posljednje će se povlačiti. Vrlo je vjerovatno da će svi originatori biti povučeni, a to znači da naše fabrike ne mogu proizvesti taj lijek te da će tu nastati ogromni problemi – kaže Hodžić.
On dodaje da prijeti nestašica lijekova, jer apoteke ne mogu platiti svoje obaveze i dugove drogerijama i dobavljačima.
Trenutne cijene
Nedim Hrelja, generalni direktor JU “Apoteke Sarajevo”, kaže da je odluka pojedinih proizvođača o povlačenju lijekova isključivo pitanje poslovne politike svake kompanije, koja je uvjetovana situacijom na tržištu lijekova i trenutnim cijenama.
– Ako ste vlasnik originalne molekule lijeka, postoje uslovi, odnosno cijene koje predstavljaju donju granicu profitabilnosti. Pojava većeg broja istog generičkog lijeka i unaprijed navedena cjenovna politika dovode proizvođače u situaciju da se u potpunosti povuku s tržišta. Upravo kod nas je prisutan takav scenarij – pojasnio je Hrelja
Nelojalna konkurencija
Osvrćući se na situaciju u Kantonu Sarajevo, Hrelja ističe i da broj apoteka nije usklađen s Pravilnikom o bližim uvjetima u pogledu prostora, opreme i kadra, kriterijima za osnivanje i obavljanje apotekarske djelatnosti u svim organizacionim oblicima…
Naglašava i da od ukupnog broja apoteka u KS, 26 posto njih pripada JU “Apoteke Sarajevo”. Od 2007. do 2013. godine nije bilo znatnijih promjena u broju apoteka čiji je osnivač Kanton. U tom periodu broj privatnih apoteka povećan je za 96,72 posto.
Hodžić upozorava da interesni lobiji, odnosno vladajuće političke strukture, manipulacijama pokušavaju sve ovo zataškati od javnosti do izbora.
Avaz.ba
POVEZANE OBJAVE