Stručnjaci o potezu Centralne banke BiH: Zašto smo prodali tonu rezervi zlata!?

Stručnjaci o potezu Centralne banke BiH: Zašto smo prodali tonu rezervi zlata!?

Ekonomski analitičar Igor Gavran šokiran je odlukom Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) da, u periodu kad cijena zlata u svijetu bilježi najnižu vrijednost u posljednje dvije godine, proda dio zlata iz svog portfelja. 

Isti nivo

Kaže da privremeni pad vrijednosti zlata nipošto nije trebao biti dovoljan razlog za njegovu prodaju.

– S obzirom na to da u našim deviznim rezervama dominira euro, čija vrijednost pada i nema nikakve nade da uskoro poraste zbog katastrofalne perspektive ekonomije EU, dodatno umanjiti ionako simboličan udio rezervi u zlatu je potpuni promašaj i veoma štetna odluka. Zašto prodaja nije realizirana kad je vrijednost zlata bila veća? Zašto su rezerve zlata već godinama na istom nivou, iako se vrijednost zlata u tom periodu drastično mijenjala u oba smjera? Moj utisak je da je ovo pokušaj da se privremeni lošiji rezultati poslovanja pokriju na potpuno pogrešan način – kaže Gavran.

Iz Centralne banke BiH u petak su nam potvrdili da je dio rezervi zlata prodat. Iako u odgovorima nisu naveli o kojoj količini se radi, nezvanično, u pitanju je količina od 1,133 tone.

– To je urađeno u skladu s mandatom definiranim zakonom i u najboljem interesu CBBiH na bazi detaljnih analiza i projekcija. CBBiH je u periodu od 2009. do 2022. godine poduzimala niz transakcija kupovine i prodaje zlata, kao i transakcija kupovine i prodaje vrijednosnih papira, te oročavanja depozita, sve u cilju diversifikacije portfelja deviznih rezervi i očuvanja aranžmana valutnog odbora – naveli su iz banke.

Stabilnost eura

S druge strane, Gavran se pita da li je CBBiH “spavala” uljuljkana stabilnošću eura, pa se “probudila” nakon njegovog pada.

– Postoji li plan kad će se zlato kupovati, ako je stvarno riječ o pametnom upravljanju rezervama, ili će se možda sačekati da mu vrijednost ponovo poraste!? Neće ova odluka destabilizirati ni Centralnu banku, ni BiH, ali je razočaravajuća i pogrešna, a opravdanja su potpuno neuvjerljiva i nemaju nikakvu ekonomsku logiku – zaključuje Gavran.

Ništa neobično

Iz Centralne banke nam je rečeno da nije ništa neobično da prodaju rezerve zlata, a pogotovo da je za ovakvu transakciju potrebna saglasnost Predsjedništva BiH.

Tvrde da je riječ o otvorenom tržištu, da i nekada prodaju, a zatim i kupe određene količine putem deviznih rezervi.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE