Stručnjaci ukazali na pogubne posljedice nelegalne prodaje duhana

Stručnjaci ukazali na pogubne posljedice nelegalne prodaje duhana

Udruženje ekonomista Republike Srpske SWOT, u saradnji s Upravom za indirektno oporezivanje (UIO) BiH već tri godine kontinuirano organizira kampanju “Stop švercu”, čiji je cilj da ukaže na pogubne posljedice nelegalne prodaje duhana i duhanskih proizvoda bez akciznih markica.

Provedeno istraživanje

U sklopu kampanje organiziran je online okrugli sto na kojem su domaći ekonomisti, zajedno s predstavnicima relevantnih državnih agencija, razgovarali o ključnim nalazima nedavno provedenog istraživanja Agencije za ispitivanje javnog mnijenja IPSOS, a koji ukazuju na drastičan rast prodaje rezanog duhana na crnom tržištu BiH. Usto, razmatrali su napredak aktivnosti na terenu, rezultate kampanje “Stop švercu” i moguća sistemska rješenja.

Istraživanje je provedeno od 4. novembra do 27. decembra 2022. godine, na nacionalno reprezentativnom uzorku stanovništva BiH starijih od 19 godina (višestepeni stratificirani uzorak prema entitetu, regionu, tipu naselja i ukupnom broju članova domaćinstva). Okvir uzorka je zasnovan na podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, popis 2013. godine. Podaci su analizirani na osnovu odgovora ispitanika i fotografija duhanskih proizvoda koje ispitanici trenutno koriste.

– Istraživanje pokazuje da u proteklom periodu na tržištu Bosne i Hercegovine postoje određene promjene u upotrebi različitih vrsta duhanskih proizvoda. Naime, bilježi se povećanje upotrebe ilegalnog rezanog duhana. Nadalje, istraživanje pokazuje da je na tržištu BiH i dalje prisutan određeni volumen ilegalnih cigareta, međutim, taj udio je stabilan zbog kontinuiranih aktivnosti državnih agencija (prvenstveno SIPA, UIO i GP) u suzbijanju kriminala, šverca i crnog tržišta – kazao je Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista SWOT.

Grabovac: Određene promjene - Avaz

Grabovac: Određene promjene. Avaz

Ono što zabrinjava, dodao je, jeste rapidan porast upotrebe ilegalnog rezanog duhana. Procjenjuje se da je u 2022. godini ukupna potrošnja ilegalnog rezanog duhana bila 2.245 tona, što je 25 posto više u odnosu na 2021. i skoro 40 posto više u odnosu na upotrebu u 2020. godini. Prema istraživanju, većina pušača rezanog duhana koristi ilegalni rezani duhan, a uglavnom ga kupuju na pijaci, ali i od uličnih prodavača i poznanika.

Vidni rezultati

Ratko Kovačević, načelnik Odjela za komunikacije i međunarodnu saradnju UIOBiH, dodao je kako u Programu rada Uprave za indirektno oporezivanje i UO UIO za 2023. godinu, kao i prethodnim programima rada UIO, Sektor za provođenje propisa kontinuirano provodi aktivnosti u oblasti identifikacije i eliminacije svih oblika nezakonitog obavljanja djelatnosti usmjerene u pravcu suzbijanja krijumčarenja, sive ekonomije i porezne evazije.

– U okviru ovih aktivnosti se provodi nadzor nad primjenom propisa iz oblasti indirektnih poreza u cilju otkrivanja, istraživanja i procesuiranja prekršaja i krivičnih djela, posebno na suzbijanju nelegalnog prometa roba bez porijekla na teritoriji BiH, s posebnim akcentom na nedozvoljenom prometu akciznih proizvoda, prvenstveno duhana i duhanskih prerađevina – kazao je Kovačević.

Istakao je kako su aktivnosti koje provodi UIO, odnosno Sektor za provođenje propisa, između ostalog, usmjerene i na smanjenje crnog tržišta duhana i duhanskih prerađevina, što je u prethodnom periodu dalo rezultate, a što se ogleda kroz količinu i vrijednost zapljena ovih vrsta roba. Vidljiv je trend pada zapljena duhana i duhanskih prerađevina u posmatranom periodu, što se, između ostalog, može pripisati i pojačanim aktivnostima i provjerama na terenu od nadležnih organizacionih jedinica UIO.

– Jedan od pokazatelja navedenog trenda je i broj prijava (izvještaja, informacija i dopuna) podnesenih o postojanju osnova sumnje o počinjenom krivičnom djelu iz člana 210a. nedozvoljen promet akciznih propizvoda, pa je tako u 2022. podneseno 17 prijava s ukupnim iznosom štete od 47.994.471,37 KM, a u periodu od 01. 1. 2023. do 30. 6. 2023. godine podnesene su četiri prijave s ukupnim iznosom štete od 27.298.490,92 KM – naveo je Kovačević.

U prilog navedenom, zbog povrede propisa koji reguliraju prometovanje akciznim proizvodima, u toku 2022. godine ukupno su podnesena 132 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i izdato 89 prekršajnih naloga, dok su u periodu od 01. 1. 2023. do 30. 6. 2023. godine ukupno podnesena 33 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i izdat 41 prekršajni nalog.

– U borbi protiv crnog tržišta duhana i duhanskih prerađevina učestvuju i građani putem anonimnih prijava nezakonite prodaje na otvorenu liniju “Stop švercu“.

 S tim u vezi, još jedan od pokazatelja smanjene nelegalne prodaje duhana je i u činjenici da je u 2022. godini ukupno zaprimljeno 295 informacija-prijava u vezi s nelegalnom prodajom duhana te je više njih rezultiralo oduzimanjem robe i pokretanjem prekršajnog postupka prema počiniocu. Za period od 1. januara do 5. jula 2023. godine zaprimljeno je 65 informacija u vezi s nelegalnom prodajom duhana i duhanskih prerađevina – rekao je Kovačević.

Također, kao jedan od pokazatelja da se na pojavu nelegalnog prometovanja duhana i duhanskih prerađevina pozitivno odgovorilo stoji i podatak da je došlo do značajnog povećanja izdatih uvoznih akciznih markica na ovu vrstu proizvoda za čak 21.104.368 kom (2022. – 221.809.578 izdatih uvoznih markica, 2021. – 200.705.210 izdatih uvoznih markica), što je u posljednje vrijeme prvi ovakav trend rasta po predmetnom.

Značajna količina

Naprijed navedene konstatacije, između ostalog, u direktnoj su vezi s aktivnostima Sektora za provođenje propisa, koje su se u posljednje vrijeme intenzivirale i kontinuirano provode na suzbijanju nelegalne prodaje ovih akciznih proizvoda, što je rezultiralo značajnim zapljenama na ilegalnom tržištu, na koji način je sužen prostor za djelovanje učinilaca, pojedinaca i grupa, ovih nezakonitosti.

Osim toga, u prilog ovoj činjenici ide i konstatacija da su aktivnosti koje su provedene od UIO u prethodnom periodu, koje su za rezultat imale zapljenu značajnih količina nelegalnog duhana i duhanskih proizvoda, dovele do toga da su se cijene legalnih i nelegalnih cigareta na tržištu u velikoj mjeri približile, što ih čini manje konkurentnim u odnosu na raniji period, kada su cjenovne razlike cigareta bile daleko veće.

– Prema raspoloživim obavještajnim informacijama, na tržištu BiH primjetno je da je došlo do smanjenja ilegalne prodaje cigareta koje nisu obilježene akciznim markicama UIO, dok je na samo manjem broju lokacija, a zbog prethodno provedenih aktivnosti na suzbijaju nelegalne prodaje cigareta, koja je u znatnoj mjeri smanjena, primijećen blagi porast prodaje sitno rezanog duhana i ručno punjenih cigareta na pijacama i ulicama. 

Pad prodaje cigareta uzrokovan je poremećenim lancem snabdjevenija, povećanim cijenama nabavke, pojačanim kontrolnim aktivnostima službenika UIO i zajedničkim radom s drugim agencijama za provođenje zakona te ostvarenom međunarodnom saradnjom sa zemljama regiona u vidu razmjene obavještajnih podataka – istakao je Kovačević.

UIO ulaže mnogo napora

Organizacione jedinice UIO ne raspolažu operativnim saznanjima o rastu crnog tržišta duhana u Bosni i Hercegovini. Nijedan podatak s terena (količina zaplijenjenog duhana, broj lica, broj štandova, obavještajne informacije, rad s drugim agencijama, broj podnesenih prijava Tužilaštvu BiH i dr.) ne ukazuje na tu tvrdnju. 

Shodno svojim programskim opredjeljenjima i definiranim planiranim prioritetnim aktivnostima, UIO ulaže mnogo napora da se nelegalna prodaja predmetne robe smanji, te će i dalje kontinuirano provoditi aktivnosti na suzbijanju crnog tržišta duhana i duhanskih prerađevina, a kako je to definirano u Programu rada UIO za 2023. godinu.

Kovačević:  Dalo  rezultate - Avaz

Kovačević: Dalo rezultate. Facebook

– Ovo, između ostalog, predstavlja i jedan od prioriteta u našem radu, na način da se samostalno u okviru redovnih aktivnosti ili u saradnji s drugim agencijama za provođenje zakona (Agencija za istrage i zaštitu – SIPA, Granična policija BiH, entitetski MUP-ovi, Policija Distrikta Brčko BiH, drugi organi), provode operativne akcije na teritoriji cijele države – rekao je Kovačević.

Pad prihoda države

Faruk Hadžić, nezavisni ekonomski analitičar, na okruglom stolu govorio je o ekonomskim efektima pitanja porasta šverca rezanog duhana, kao i rješenjima koja se mogu donijeti na nivou Bosne i Hercegovine i entiteta koja imaju nadležnost u ovoj oblasti. 

Osim toga, poseban akcent je stavio na prihode od indirektnih poreza, koji uključuju akcize, carine, putarine, kao segment porezne politike koja je u nadležnosti države. Naglasio je da se ilegalno tržište duhana i duhanskih prerađevina ogleda i u smanjenom obimu prikupljenih poreznih prihoda, čime se šteta pravi direktno i građanima zbog nemogućnosti usmjeravanja prikupljenih poreznih prihoda u finansiranje različitih prioriteta, kao što je, naprimjer, zdravstvo.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE