Sutra raprava o Izbornom zakonu BiH: Schmidt čeka (d)odgovor, a politička napetost raste

Sutra raprava o Izbornom zakonu BiH: Schmidt čeka (d)odgovor, a politička napetost raste
Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Na sjednici Doma naroda koja se očekuje sutra bit će raspravljano o izmjenama Izbornog zakona, dok Christian Schmidt prati situaciju prije nego što nametne svoje odredbe.

Iako je fokus trenutno na Uredu visokog predstavnika u BiH (OHR) i Christianu Schmidtu te se očekuje da će nametnuti tehničke izmjene izbornog zakona radi osiguranja integriteta, treba imati na umu da su izmjene već usvojene u Predstavničkom domu Parlamenta BiH krajem prošle godine.

Ubrzanom procedurom, na prijedlog SDA, Predstavnički dom je usvojio izmjene i dopune Izbornog zakona BiH 29. decembra. Međutim, za stupanje na snagu potrebno je odobrenje Doma naroda, što će vjerovatno biti otežano s obzirom na protivljenje SNSD-a i HDZ-a. O tome će se raspravljati na sjednici zakazanoj za 18. mart.

Podsjećamo da je 26 zastupnika podržalo izmjene predložene od strane SDA, dok je devet bilo protiv, uglavnom zastupnika okupljenih oko SNSD-a i HDZ-a.

S obzirom na politički sastav Doma naroda, jasno je da izmjene neće dobiti potrebnu većinu. No, zanimljivo je što i SNSD i HDZ smatraju neprihvatljivim da Schmidt nametne nove izmjene.

Visoki predstavnik u BiH, Christian Schmidt, već je dao parlamentarcima rok još u decembru prošle godine da riješe ovu situaciju, uz prijetnju da će u suprotnom sam intervenirati.

Iako su izmjene navodno spremne, čini se da Schmidtova inicijativa nailazi na otpor HDZ-a i SNSD-a. Sutrašnje odbacivanje izmjena može biti povod za daljnje djelovanje Schmidta.

Prijedlogom izmjena, SDA se zalaže za uvođenje novih tehnologija u izborni proces, kao što su identifikacija putem otiska prsta i optičko brojanje glasačkih listića. Također se predlaže da Centralna izborna komisija imenuje predsjednike biračkih odbora putem javnog poziva te da se ograniči broj preferencija koje birač može dati unutar jednog političkog subjekta. Ove izmjene podržavaju Venecijanska komisija, OSCE i druge relevantne organizacije.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE