Svaka četvrta žena u BiH žrtva nasilja u porodici

Svaka četvrta žena u BiH žrtva nasilja u porodici

Na godišnjoj Skupštini Sigurne mreže koja je danas počela u Sarajevu, predstavljeni su rezultati rada Sigurne mreže, usvojen je plan djelovanja za 2015.godinu, te ukazano na to da je svaka četvrta žena u BiH žrtva nasilja u obitelji.

Na Skupštini su podsjetili da je prioritet djelovanja Sigurne mreže uspostava institucionalnog okvira za djelovanje organizacija civilnog društva u sektoru borbe protiv nasilja u obitelji na nacionalnom i regionalnom nivou da bi se organizirano pristupilo traženju sustavnih rješenja za borbu protiv nasilja u obitelji, koje se može ostvariti samo uz podršku nadležnih institucija, javlja Fena.

Predstavnica UN Women u BiH Anne-Marie Esper Larsen je kazala da nijedna zemlja na svijetu nije postigla ravnopravnost žena na zadovoljavajući nivo, stoga treba raditi na osnaživanju žene i veći stepen ravnopravnosti.

Smatra da institucije sustava i nisu dale baš neki veliki doprinos, a s obzirom na to da je BiH ratificirala Istanbulsku konvenciju, koja pored ostalog nalaže i borbu protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, stoga je potrebno osigurati servise koji će pružiti podršku žrtvi nasilja.

Tajnik Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova u Parlamentarnoj skupštini BiH Davorin Semenik je mišljenja da je ”prednost” NVO ta što su one na terenu i taj njihov rad je vidljiviji za običnog građana, ali i da institucije vlasti moraju stvoriti zakonodavni okvir, osigurati resurse i kapacitete da bi i NVO mogle odraditi svoj posao kvalitetno.

”Problem obiteljskog nasilja je kompleksan, zahtijeva puno rada, truda svih institucija i NVO. To je posao koji ne možete riješiti jednom uredbom, jednim zakonom, to je maraton. Nijedna zemlja, ma koliko bila razvijena, taj problem nije uspjela iskorijeniti. Nasilje nije privatna, stvar, to je društveni problem i on se mora rješavati na svim razinama”, kazao je Semenik.

Ono na čemu trenutno rade, kaže, jeste donošenje državne strategije za implementaciju Istanbulske konvencije.

Izvršna direktorica Fondacije lokalne demokracije Jasmina Mujezinović naglasila je da se NVO trude tijekom svih ovih godina da nasilje u obitelji postane javni, društveni problem, a ne privatni, te da se mora raditi na prevenciji.

”Potrebna je javna prezentacija nasilja u obitelji, ali je primjetan i nedostatak kvalitetnih servisa u kojima bi se žrtve s djecom osjećale sigurno, zaštićeno i imale izlaz iz te situacije”, naglasila je Mujezinović.

U Federaciji BiH nalazi se pet sigurnih kuća, a u Republici Srpskoj tri.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE