Svakodnevne navike kojima ljekari jačaju imunitet za hladne dane

Svakodnevne navike kojima ljekari jačaju imunitet za hladne dane

Dr. Nicole Avena, profesorica psihologije na Univerzitetu Princeton, kaže kako je imunitet maraton, a ne brza utrka, te da zbog toga nema jednostavnog načina da se jača.

Ono što svi ljekari ističu jeste kako se dugotrajno treba ulagati u zdrave navike i njegovati ih svakodnevno.

Nećete ga dakle, učiniti zdravijim ako je neko oko vas bolestan, a vi popijete puno vitamina, ali ako uvedete u život neke promjene, mogli biste učiniti puno.

Fokusirati se trebate na sljedeće tri stvari:

Važno je redovno i dovoljno spavati

Spavanje, posebno ako za to odvajate barem sedam sati, može biti i najvažnija stvar kada je imunitet u pitanju.

– Najbolje smo podatke pronašli upravo vezano za san i imunitet koji će se sigurno poboljšati ako spavate dovoljno – navodi dr. John Wherry, imunolog.

Osobe koje spavaju šest sati u noći ili manje imaju čak četiri puta veće šanse da će biti izloženi virusima i tako puno lakše dobiti prehladu ili gripu, ako se upoređuju s onima koji su spavali više od sedam sati.

– Šta god radite kada ste budni, jedete, probavljate hranu, radite, hodate, vježbate, potiče organizam da otpušta upalne ćelije – pojašnjava Rita Kachru, šef imunologije u Školi medicine UCLA te dodaje da upravo san organizmu nudi predah.

Naučite kako reagirati na stres

Stres, bez daljnjeg, je prirodna, psihička i fizička reakcija na opasne životne događaje. Bilo da su oni objektivno opasni ili ih samo mi tako percipiramo. Svako od nas susreo se i susreće se sa stresom, ali kakva će biti reakcija i eventualne posljedice, individualna je stvar.

Kratkoročni stres uglavnom nam pomaže da se bolje nosimo s ozbiljnom situacijom, djeluje čak i motivacijski.

Ako organizam ostane duže u takvom “podraženom” stanju, nastat će stanje hroničnog stresa koje loše utječe na kompletno zdravlje. Dugoročni stres utječe na tijelo, misli, ponašanje i sve važne organe i organske sustave.

– Jasno je već svima da stres potiče oslobađanje kortizola, hormona za kojeg se često navodi kako sprečava izbjegavanje bolesti. Kada je njegov nivo u organizmu visok, imunitet i nije tako aktivan – kaže dr. Daniel Davis, profesor imunologije i dodaje da je važno naučiti kako kontrolirati reakcije na stres i kako se opustiti.

– Apsolutno vjerujem u snagu zahvalnosti, a nije to ništa čudno jer stvarno djeluje, a tu je i nauka koja to potvrđuje. Dan počnem i završim tako da identificiram tri stvari na kojima sam zahvalna – kaže Joy Lere, psiholog.

– Kada sam pod stresom, fokusiram se na današnje ciljeve, ne razmišljam o drugim danima. Nova mi je mantra “Pobijedi dan” – dodaje Kevin Gilliland, klinički psiholog.

Vježbajte, ali pametno

Ako niste znali, vježbanje stvara upalne procese u tijelu, ali dobre upalne procese, pojašnjava Wherry.

Malo je kontradiktorno, jer vježbanje ustvari dovodi do poremećaja nekih procesa u organizmu, ali kada je trening gotov, tijelo se povlači u prethodno stanje i drži imunitet spremnim na jedan briljantan način. Istraživanja ovo potvrđuju: osobe koje redovno vježbaju razvijaju i više T-ćelija od njihovih lijenih prijatelja, potvrđuje nedavna studija.

Isto tako pomaže da se kontrolirala hormon stresa kortizol, koji kada je povišen, vodi do upalnih procesa.

– Svaki dan se krećem oko 20-30 minuta, a umjerena i stalna aktivnost dozvoljava tijelu da se oporavi i izgradi imunitet brže nego što bi se to učinilo pretjeranim vježbanjem ili potpunim izbjegavanjem vježbanja – kaže Lisa Ballehr, osteopat, prenosi msn.com.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE